İklim Bilgisi – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya İklim Bilgisi Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya’nın ilk oturum ile ikinci oturum ortak konularına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Lise çağının ilk dönemlerinden itibaren gördüğümüz ve her zaman önemli bir konuma oturttuğumuz iklim bilgisi ile ilgileneceğiz. Sınav türü fark etmeksizin YKS’ye gireeklerin dikkatle takip etmesi gereken bu ünite, kolay olması ile birlikte bol bol sorunun geldiği bir konudur. YKS Coğrafya İklim Bilgisi konu anlatımı içeriği hem rahat kavranan, hem de akılda kalan bir yapıya sahiptir. Arkasından YKS Coğrafya İklim Bilgisi soru çözümü videosu da izlediğiniz zaman taşlar yerine oturmuş olacaktır.

Üniteye atmosfer kavramı ve bu kavramın detayları ile başlayacağız. İşlevi ve katmanları gibi önemli iki meseleyi geçtikten sonra hava durumu ve iklim olaylarına giriş yapacağız. İklimin temel elemanı olan sıcaklık konusu hakkında bilgi edinerek sıcaklık dağılışına etki eden faktörlerin üzerinde duracağız. Burada özellikle atmosferin katmanları ve sıcaklık dağılışına etki eden faktörler dikkat edilmesi gereken, genellikle soruların geldiği başlıklardır.

YKS Coğrafya Konuları arasında İklim Bilgisi’nin önemi büyüktür. Linkten de göreceğiniz üzere her sene muhakkak 2-3 soru şeklinde karşımıza çıkmış hatta bazı senelerde 4 tane gelmiştir. Fakat bu değerler YGS için geçerli olduğundan yeni sınav sisteminde farklılık gösterebilir. Soru sayısının yarı yarıya düşmesinden dolayı YKSDestek.com olarak her sene 1 veya 2 soru şeklinde gelebileceğini düşünüyoruz.

  Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İklim Bilgisi Konu Anlatımlı Video

Temel Yeterlilik Testi’nin Coğrafya aşamasında sorulan soruların çok büyük bir çoğunluğu dokuzuncu sınıf müfredatından oluşmaktadır. Biz de bu konuda yeterliliğe sahip olduğumuz için size en uygun içeriği ararken genelde bu sınıfın videolarına odaklandık. Tonguç Akademi tarafından yayınlanan İklim Bilgisi konu anlatımı videosu bu konuda işinize yarayacaktır. Eğer ilk defa çalışacaksanız muhakkak iki kere izleyip tam olarak öğrenmeye çalışın.

İklim Bilgisi Soru Çözümlü Video

Dersi tam olarak anlamak için sadece konu anlatımı videolarına bakmak yeterli olmayacaktır. Akabinde izleyeceğiniz soru çözümü videoları ile soru tiplerini görecek ve üniteye daha rahat hazırlanacaksınız. Bizim size tavsiyemiz ders içeriğini tamamladıktan sonra İklim Bilgisi soru çözümü videosunu izlemek olacaktır. Bu konuda Hocalara Geldik tarafından hazırlanan video işinizi görecektir. Ardından test kitabınızı açarak kendiniz çalışmaya, pratik yapmaya başlayabilirsiniz.