I. Dünya Savaşı – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Tarih I. Dünya Savaşı Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Türk Tarihi’nin dönüm noktalarından biri olan ve yakın tarihimizde hala etkisini yaşadığımız I. Dünya Savaşı ile tarih konu anlatımımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin dahil olduğu son savaş, ve katıldığı ülkeler bakımından tüm dünyayı etkileyen olaya geniş bakış açısı ile bakacağız. YKS Tarih I. Dünya Savaşı Konu Anlatımı içeriği bakımından hem genel kültür olarak hem de direkt ünite anlatımı olarak iki video sunacağız. Ardından da YKS Tarih I. Dünya Savaşı Soru Çözümü videosu paylaşacağız. Böylece konu ile ilgili tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

YKS TARİH (TYT-AYT) TÜM KAYNAKLAR İÇİN TIKLAYIN ★

İlk olarak I. Dünya Savaşı’nın nedenlerine bakacağız. Böylesine büyük bir olayın ortaya çıkmasının görünen ve arkaplandaki sebeplerini tek tek inceleyeceğiz. Ardından katılan ülkeleri, yapılan paylaşımları ve cepheleri göreceğiz. Osmanlı’nın güney ve doğu kanadındaki savaşları, uzaktan destek verdiği savaşları ve beraberinde Çanakkale Cephesi’ni işleyeceğiz.

Ayrıca ünitenin en önemli kısımlarında isyanlar ve içten gelen tehditler yer almaktadır. Son olarak Mondros Ateşkesi ve içinde bulunan maddeler ile üniteyi tamamlamış ve yavaş yavaş Kurtuluş Savaşı kısmına geçmiş olacağız.

  Türkiye Tarihi - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hem yakın zamanda gerçekleşmesi hem de Türk tarihinin kırılma noktalarından biri olarak sayılmasından dolayı her sene muhakkak 1 soru şeklinde karşımıza geliyor. TYT Tarih ‘te gelmesine kesin gözüyle baktığım, AYT Tarih için ise %60 olasılık verdiğim bu ünite için birçok kaynak sunmaya çalıştık.

I. Dünya Savaşı Konu Anlatımlı Video

Savaşı en ince ayrıntısına kadar öğrenmeden önce, ilk olarak genel hatları ile olayı kavramanız ve kafanıza oturtmanız gerekir. Sizlere direkt I. Dünya Savaşı konu anlatımı videosu yerine, olayların baştan sona gidişini anlatan 12-13 dakikalık çok hızlı bir video sunduk. Bizim sık sık takip ettiğimiz Yusuf Kayaalp kanalı tarafından yayınlanan ve oldukça kaliteli bilgilere yer verilen bu videoyu izledikten sonra aşağıdaki içeriğe geçebilirsiniz.

Şimdi direkt olarak YKS müfredatına uygun içeriğimize geçelim. Ünite ile ilgili en kapsamlı ve bize göre müfredata en uygun anlatım Kampüs kanalı tarafından yapılmış. 50 dakikalık videoda sebep sonuç ilişkileri ile donatılmış şekilde baştan sona tüm başlıklar anlatılmakta. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle zamanı olanlar için internette de rahatça bulunabilecek “1. Dünya Savaşı Belgeseli” ni izlemelerini öneriyoruz.

  En Uzun Yüzyıl - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

I. Dünya Savaşı Soru Çözümlü Video

Konuyu iyi şekilde kavramışsanız şimdi yavaş yavaş soru çözümlerine ve soru tiplerini görmeye geçebiliriz. I. Dünya Savaşı soru çözümü videosu olarak eski fakat etkili bir içeriği bulduk. Eğitim Dersanesi kanalı tarafından yayınlanan ve 4 yıl içinde hak ettiği değeri çok görememiş bu video, güncel müfredat ve soru tarzlarına oldukça uygun.

YKS Tarih Konu Dağılımı bakımından önemli bir yere sahip olan bu ünitenin dışında diğer konuları da sayfamızda bulabilirsiniz.