Harita Bilgisi – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya Harita Bilgisi Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Coğrafya dersinin lise müfredatında oldukça önemli bir konuma sahip olan ve her sene muhakkak anlatılan bir ünite ile karşınızdayız. Sizlere YKS Coğrafya Harita Bilgisi konu anlatımı videoları sunmak için bir araştırma yaptık ve bunun neticesinde ortaya çıkan en iyi içerikleri sunduk. Ayrıca YKS Coğrafya Harita Bilgisi soru çözümü videosu da paylaşarak dersi pekiştirmenizi amaçladık.

Ders içeriğinde ilk olarak kuş bakışı çizim, kroki gibi kavramları öğreneceğiz. Hocanız ders ile ilgili ise bu konuda size ödev verecektir ve bu ödevler oldukça eğlenceli olacaktır. Ardından harita türlerine giriş yaparak ünitenin en önemli kısmını göreceksiniz. Ölçeklerine ve kullanım alanlarına göre ikiye ayrılan harita türlerinden sonra ölçeklendirme konusuna değineceğiz. Kesir ölçek, çizgi ölçek gibi kavramları ve detaylarını gördükten sonra yüzey şekillerinin gösterimi gibi detaylı fakat ilk oturumda çok fazla karşılaşmadığımız detaylara bakacağız ve yavaş yavaş üniteyi tamamlamış olacağız.

YKS Coğrafya’da çıkan sorular bakımından konuşacağımız zaman çok fazla geçmişimiz olmadığı için net bir bilgi vermek doğru olmaz ama bir önceki sınav sistemi olan YGS – LYS’de sevilen, her sene muhakkak ilk oturumda bir soru ile karşımıza çıkan konudur. LYS kısmında ise değişkenlik göstererek bazı seneler birer ikişer soru ile çıkarken, bazı yıllarda ise hiç çıkmamıştır.

  Doğa ve İnsan - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Harita Bilgisi Konu Anlatımlı Video

Sınavın ilk oturumunda karşımıza gelen konular genellikle 9. sınıf müfredatını kapsamaktadır. Coğrafya dersi de özellikle alan seçiminden sonra farklılık gösterdiği için aslında en temel ve en geniş kapsamlı zaman dilimi de 9. sınıftır. Biz de bu hususta Harita Bilgisi konu anlatımı videosu olarak Tonguç Akademi imzalı 45 dakikalık içeriği önermekteyiz. Sınava çalışmak isteyenler için yeterli olacaktır.

Harita Bilgisi Soru Çözümlü Video

Sitemizde paylaşacağımız soru çözümlü videolar için genellikle Hocalara Geldik kanalı tarafından yayınlanan videoları önermekteyiz. Sınav müfredatına, ve soru tiplerine en uygun çözümlerin yapılmasından dolayı ve piyasanın en iyi ürünlerinden olan 3D Soru Bankası’nı referans almasından dolayı ön plana koymaktayız. Harita Bilgisi soru çözümü videosu için gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz. Hatta tam kavramak için arka arkaya iki kere izlemenizi öneririz.

YKS Coğrafya Soruları arasında harita bilgisinin önemi büyük. Fakat bununla birlikte daha önemli, eşdeğer üniteler de bulunuyor. Bunların hepsini linke tıklayarak bulabilir ve soru dağılımına göre kendi programınızı hazırlayabilirsiniz.

  Ulaşım Yolları - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İçindekiler