Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Harita mühendisliğinin daha farklı bir yapısı olarak tanımlanabilecek bölüm. Geomatik Mühendisliği taban puanları 2019 verilerini sunduğumuz yazımızda ayrıca bölüm hakkında bilgi vererek kafasında soru işareti olanların sorularını yanıtlayacağız. Geomatik Mühendisliği başarı sıralaması 2020 tablosunda ise hangi üniversitelerde bu bölümün olduğunu ve kaç taban puanı veya başarı sıralaması ile alım yaptığını aktaracağız.

Geomatik Mühendisliği taban puanları 2020 incelediğimizde toplamda 4 üniversitenin aktif olarak eğitim verdiğini görüyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi başta olmak üzere Hacettepe, Okan, Bülent Ecevit Üniversitesi bu konuda faaliyet gösteriyor. Fakat Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği başarı sıralaması 2019 ‘da da yer aldığı gibi geçtiğimiz senelerde aktif hale gelemedi. Bunun sebebi kontenjanın yeterli seviyeye gelmemesidir.

Harita mühendisliğinin bir kademe üstü olarak nitelendirilen bu mühendislik disiplini, benzetmesini yaptığımız bölümden daha iyi olarak nitelendirilmemeli. Arasındaki ciddi fark işin uzay ve bilgi teknolojilerine kaydırılmasıdır. Bu aşamada güncel teknolojiyi kullanan bir mühendislik disiplinidir.

Geomatik Mühendisliği taban puanları aşağıda yer almaktadır.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Geomatik Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60391,1547658185
İSTANBUL TEKNİK Ü.Geomatik MühendisliğiMFÖrgün60372,9463371694
HACETTEPE Ü. (ANKARA)Geomatik Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60330,00149114039
İSTANBUL OKAN Ü.Geomatik MühendisliğiMFBurslu2295,32145166355
İSTANBUL OKAN Ü.Geomatik MühendisliğiMF%50 İnd.13DolmadıDolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT Ü.Geomatik MühendisliğiMFÖrgün70DolmadıDolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT Ü.Geomatik Mühendisliği (İÖ)MFİÖ40DolmadıDolmadı
  Polimer Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Geomatik Mühendisliği başarı sıralamasında İstanbul Teknik Üniversitesi hem İngilizce hem de Türkçe bölümü ile ilk sırada yer alıyor. Ardından Hacettepe Üniversitesi gelmekte. Üçüncü sırada ise vakıf okulu olan İstanbul Okan Üniversitesi bulunuyor ve 2 kontenjanı ile burslu olarak alım yapmaktadır. Ayrıca %50 İnd. şekilde 13 kontenjan açmasına rağmen ilgili seçeneği kullanan yeterli öğrenci olmadığı için bu seçenek aktifleştirilemedi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ise hem örgün hem de ikinci öğretim olmak üzere iki seçenekle lisans programını aktifleştirdi. Fakat yeterli öğrenci doluluğu yakalanamadığı için lisans programı yayına geçemedi.