Geleceğin En İyi Meslekleri

Eğer kariyer planlaması yapıyorsanız ve önümüzdeki 10 yıl boyunca daha ön plana çıkacak meslekleri araştırıyorsanız, aşağıdaki meslekler kesinlikle ilginizi çekebilir. Elbette hangi mesleğin size daha iyi olduğunu araştırmanız gerekiyor. Bazı meslekleri ileride daha popüler olacak ve daha fazla ihtiyaç duyulacak diye seçmemelisiniz. Birçok mesleğe yönelik araştırmayı yaparken, ebeveynlerinizden, rehber öğretmenlerinizden de bilgi almayı ihmal etmeyin…

Gelecekte daha fazla ön plana çıkacak olan 10 meslek…

GÜNEŞ ENERJİSİ TEKNİSYENİ

Rüzgar enerjisi gibi, güneş enerjisi de insanlığın temiz enerji geleceğine doğru geçişinin önemli bir parçası olmaya devam edecek. Güneş enerjisinin maliyeti yıldan yıla azalmaya devam ediyor, bu yüzden işletmeler ve ev sahipleri için daha uygun hale geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, güneş enerjisi teknisyenleri büyümekte olan bir sektörde istikrarlı bir şekilde çalışıyor ve bu da işin geleceği için olumlu bir fark yaratıyor.

YAZILIM GELİŞTİRİCİ

Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar gibi karışık donanımlar iyi bir yazılım olmadan işe yaramaz. İyi ve sürdürülebilir bir yazılım için de gün geçtikçe hayatımızı ele geçiren cihazlar için yazılım geliştiricilerine ihtiyaç duymayı sürdüreceğiz. Özellikle 2020 yılından sonra tüm dünyada yazılım geliştiricileri en önemli pozisyonlardan biri haline gelecek.

FİZİKSEL TERAPİST

Gün geçtikçe artan yaşlı nüfus için fiziksel terapistlere daha fazla ihtiyaç duyulacak. Daha şimdiden yaşlanan Avrupa için ciddi düzeyde fiziksel terapistlere ihtiyaç duyulmaya başlandı bile.

VERİ ANALİSTİ

Dünyada internet üzerinden her yıl toplanan veri miktarı şaşırtıcı bir miktarda büyüyor. Her türden kurum, artık çok daha fazla bilgi toplayabiliyor, bu da bir çok şeyin ne anlama geldiğini anlamayı zorlaştırıyor. Kurumların ihtiyaç duydukları verileri toplayabilen, aynı zamanda geçmiş ve güncel eğilimleri tespit edebilecek ve gelecekteki olasılıkları tahmin edebilecek profesyonellere duyulan ihtiyaç artacak.

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ

Bu alandaki profesyoneller sağlık endüstrisinde devrim yaratmaya başladı bile. Biyomedikal mühendisler her türlü en son araştırma ve geliştirmeye hazırdırlar. Örneğin, birçoğu sofistike tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlar. Aslında, biyomedikal mühendisliği geleceğin muhtemelen en iyi mesleklerinden biridir.

DRONE PİLOTU

Hükümetler dronların kullanımını düzenlemenin en iyi yolunu bulmaya çalışıyor ancak henüz çabalar tam anlamıyla yeterli değil. Sonuçta, insanlar uzak uçuş yeteneklerinden yararlanmak için yeni yollar hayal etmeye devam ediyor. Dronlar çoğunlukla askeri ya da eğlence amaçlı kullanılıyor, ancak her türlü sivil ve ticari uygulama için giderek daha çok kullanılmaktadır. Örneğin, Amazon gibi şirketler dronlar paketleri teslim ediyor. Ancak, sokaklardaki atıkların toplanması, hava kirliliği düzeylerinin izlenmesi ve tehlikeli veya ulaşılması zor olan yüksek yerlerde rutin görevlerin yerine getirilmesi gibi şeyler için de kullanılabilirler. Bu nedenle bazı şirketler ve kamu kurumları, küçük uzaktan kumandalı uçak filolarını yönetmek için drone pilotlarını ve dağıtım görevlilerini bir araya getirmeye başlıyor.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK GELİŞTİRİCİSİ

Gerçek dünya çok mu sıkıcı? Ek bilgi veya eğlence değeri sağlayan bazı görsel geliştirmelere ihtiyaç duyuluyor mu? Bazı insanlar öyle düşünüyor. Bu yüzden uzmanlar dijital gözlükleri, kişiye özel gözlükler, biyonik kontakt lensler veya başka teknolojiler kullanarak dünyanın normal algısı üzerine yerleştirmek için yollar geliştiriyorlar. Artırılmış gerçeklik, muhtemelen her endüstri, etkinlik ve kamusal alana değeceği için herkesin kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu teknolojinin güvenli ve etkili kullanımını akıllı bir şekilde tasarlamak ve planlamak için artırılmış gerçeklik geliştiricilerine ihtiyaç artacak. Artırılmış gerçeklik ile ilgili uzmanlıklar birkaç yıl içerisinde bile geleceğin meslekleri arasında yer almaya devam edecek.

ROBOT TEKNİSYENİ

Gelecek yıllarda, hemen hemen her evde çamaşır, yemek, temizlik ve çim bakımı gibi rutin ev işlerine yardımcı olan karmaşık robotlar olabilir. Ancak bu robotlar muhtemelen her zaman gerektiği gibi çalışmayacaktır. Bu yüzden yetenekli teknisyenler, saldırıya uğramış, bakımı gelmiş ya da işlevlerini sona erdiren robotları tamir etmek ya da yeniden programlamak için gerekli olabilir. Aslında, robot teknisyenleri en sonunda sıhhi tesisatçılar, elektrikçiler, oto tamircileri ve diğer yetenekli esnaf türleri kadar sıradan hale gelebilirler.

KENTSEL TARIM UZMANI

2050 yılına kadar, şehir sakinlerinin kırsal nüfusunun iki katına çıkarak yaklaşık 5,2 milyar insana ulaşması bekleniyor. Ayrıca, günümüzün endüstriyel çiftçilik uygulamalarının çoğu doğal çevreye zarar vermektedir. Dolayısıyla, şehirlerin sürdürülebilir olabilmeleri için, sofistike hidroponik ve dikey tarım yöntemleri kullanarak kendi yiyeceklerini elde etmeleri gerekecek. Bu da kentsel tarım uzmanlığı mesleğine gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor.

NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSİ

Maddeyi atomlar veya moleküller düzeyinde manipüle ederek, çok çeşitli yeni inovasyonlar hayal etmek ve geliştirmek mümkün hale geldi. Örneğin, bu alandaki birçok uzman, kendi kendini kopyalayan nanoyapıların inşaatta kullanıldığı veya nano-robotların bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları tedavi etmek için insan vücuduna yerleştirildiği bir geleceği öngörmektedir. Nano ölçekli teknolojiler, gelişmiş malzemeler oluşturmak için zaten kullanılıyor ve bazı elektronik ve tüketici ürünlerine (giyim gibi) dahil ediliyor. Bu teknoloji olgunlaştıkça, nanoteknoloji mühendislerine olan ihtiyaç artacak.

SENTETİK BİYOLOJİ MÜHENDİSİ

Bu alanda çalışan bilim insanları zaten laboratuvar ortamında et oluşturmaya bile başladı. Ancak bu sadece buzdağının sadece görünen kısmı. Moleküler biyoloji, fizik, kimya ve mühendislik bilgisine dayanarak , bu meslekdeki insanlar sonunda hiç kimsenin hayal etmediği tıbbi ve endüstriyel atılımlar sunmak için her tür yapay organizmayı yaratabilir veya mevcut doğal olanları yeniden tasarlayabilirler. Geleceğin meslekleri arasında biyoloji ile ilgili birçok uzmanlık yer alacaktır.

Referans


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...
  1. Türkiye’de gelişmesi çok zaman alacak

Yorumlar kapalı.