Fonksiyonlar – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt matematik fonksiyonlar konu anlatımı ve soru çözümü

Lise hayatınızdan itibaren matematik dersini zorlaştıran, özellikle çok fazla çalışmayan öğrenciler için bela olan ve neredeyse her türlü alanda karşımıza çıkan fonksiyonlar konusunu işleyeceğiz. TYT Matematik fonksiyonlar konu anlatımı içeriğine baktığımızda ayt kısmına nazaran daha az, daha basit ve daha anlaşılabilir içerikler ile karşılaşacağız. Fakat ilkokulda öğrendiğiniz sayısal konularından sonra böyle bir olgu sizi biraz zorlayacaktır.

Size en büyük, en ciddi tavsiyemiz daha önceki yazılarda olduğu gibi üniteyi gündelik hayatınızla benzeşleştirmeniz yönünde olacak. Eğer hayatınıza sokabileceğiniz şekilde kavrarsanız, karşınıza gelecek her soruda mantıklı düşünmeye başlayacaksınız. Bu yüzden tyt matematik fonksiyonlar soru çözümü içeriklerini takip etmeniz ve beraberinde test çözümü yapmanız da size büyük bir artı sağlayacaktır.

Unutmamalısınız ki başlangıç konuları haricinde her ünitede birçok fonksiyonel işlemle karşılaşacaksınız ve burada öğrendikleriniz soruları çözmenize fayda sağlayacak. Direkt olarak sınavda karşınıza her sene en az 1 veya 2 kere gelen bu konuda genellikle türleri göreceksiniz. Pratikten ziyade teorinin daha fazla ağır bastığını söylemekte fayda var.

  Permütasyon & Kombinasyon - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Fonksiyonlar Konu Anlatımı Videosu

Bilindiği üzere sınavda lise müfredatının ilk dört senesinden sorular gelmekte. Bu yazımızda bahsettiğimiz fonksiyonlar konu anlatımı bakımından 10. sınıfa tekabül ediyor. Daha önceki yıllarda başlangıç açısından bazı bilgiler öğrenseniz de tam olarak onuncu sınıfta ele almaktasınız. Bu sebepten sizler için konu anlatımı açısından bir araştırma yaptığımızda bunu göz önünde bulundurduk. Rehber matematik isimli youtube kanalı tarafından paylaşılan ve toplamda 16 videodan oluşan playliste https://www.youtube.com/watch?v=erT-Ps07TyA&list=PLVoSZ0D0CB3p9–7Y7JfcvsOOcw1CbOLE adresinden ulaşabilirsiniz. Biz bu serinin ilk videosunu aşağıda paylaştık. Her bir içerik ortalama 15 ile 30 dakika arasında değişmekte. Daha önceki konu anlatımlarına göre uzun ve detaylı bir eğitim bulmaya çalıştık. Çünkü en iyi şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

Fonksiyonlar Soru Çözümü Videosu

Öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken derslerin başında olmasından dolayı fonksiyonlar soru çözümü de çok büyük bir öneme sahiptir. Karşınıza çıkabilecek soru tiplerini, sallamasyon veya deneme yanılma ile çözmek yerine nasıl çözüldüklerini anlamanız gerekir. Bu açıdan geçtiğimiz yıllarda çıkan soruların çözümünü izlemenizi tavsiye ediyoruz. MatAkademi isimli kanal tarafından yaklaşık 2 yıl önce paylaşılan ve 150.000’den fazla öğrenci tarafından izlenen videoyu izleyebilirsiniz.

  Denklem Çözme - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Matematik müfredatı bakımından karşımıza gelen konular hakkında diğer detaylar için geniş anlatımlı yazımızı incelemeyi unutmayın. Tüm konuların dağılımları ve geçtiğimiz senelerde kaç soru çıktığı yer almaktadır.


  1. Daha önce 2 saatlik bir video izlemiştim ve hani onun ardından verdiğiniz 16 videoya bakınca acaba abartı mı diye düşündüm de, izlemeye başlayınca fark ettim. Gerçekten çok eksiğim varmış 🙁

Yorumlar kapalı.