Elektrik ve Manyetizma – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt fizik elektrik ve manyetizma konu anlatımı ve soru çözümü

TYT Fizik Elektrik ve Manyetizma konu anlatımı çok fazla üstünde durulması gereken ve bize göre dersin en önemli başlıklarından birisidir. Zaten geçtiğimiz senelerde çıkan soru sayılarının dağılımına baktığımızda bunu çok net görebiliriz. Ayrıca AYT bölümünde de önemli bir konuma sahip olmasından dolayı sayısal öğrencilerinin pür dikkat çalışmasını öneriyoruz. Bu yazımızda konu anlatımı ile birlikte tyt fizik elektrik ve manyetizma soru çözümü videoları da sunmaya çalışacağız.

Daha önce yayınladığımız TYT Fizik Soru Dağılımı ile ilgili içeriğimize baktığımızda ünitenin birkaç parçaya ayrıldığını görüyoruz. Elektrik Akımı kısmından her sene muhakkak bir soru gelirken, bazı yıllarda ise 3’er adet gelmiş durumda. Mıknatıs başlığı da bayağı tercih edilen ve 2 sene haricinde son 8 yılda birer kez karşılaştığımız konudur.

Transformatör neredeyse hiç karşımıza çıkmıyor fakat her an gelebilecek endişesi ile çalışmanızı öneririz. Elektrostatik de mıknatıs gibi gelme ihtimali yüksek ünitelerden birisi.

TYT Fizik Elektrik ve Elektronik konu içeriğine baktığımızda ilk olarak elektrostatik işlenmekte ve ardından elektrik akımı ile devam etmekte. Elektrik kuvveti, alanı, potansiyeli ve paralel levhalar gibi detaylı başlıklar da karşımıza çıkmakta. Tabi şu ana kadar olan kısım Temel Yeterlilik Testi’ni ilgilendiren kısımları, bunun devamında da pek çok konu bulunuyor.

  Dalgalar - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Elektrik ve Manyetizma Konu Anlatımlı Video

Yazımızın en başında da belirttiğimiz üzere, konu çok fazla detayı ve ilk defa öğreneceğiniz bilgileri içermekte. Bu yüzden yavaş yavaş, sakin bir şekilde öğrenmeye çalışın. Aksi takdirde soru çözmeye geldiğinizde orta düzeydeki sorular sizi bunaltacak ve dersten soğutacaktır. Bu hususta tavsiyemiz Umut Öncül imzası taşıyan 36 videoluk seri. Hem elektrik ve manyetizma konu anlatımı hem de örnek soruları ile dersi anlamanıza yardımcı olmakta. Süresi gerçek anlamda uzun fakat ünitenin tamamına hakim olmanız için bunu aşmanız şart.

Elektrik ve Manyetizma Soru Çözümlü Video

Daha önceki bazı konu başlıklarında faydalandığımız Kısa Bilim kanalı elektrik ve manyetizma soru çözümü videomuz için de tavsiyeler arasında yer alıyor. 20 dakikadan oluşan bu videoda özellikle Elektrik Akımı konusunun soru tiplerine rahatlıkla ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz olan soru bankasını, test kitaplarını açmadan önce soru tiplerini öğrenmeniz olayını bu içerikte gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat kanaldaki diğer Elektrik ile ilgili videoları da izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

  Isı, Sıcaklık ve Genleşme - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Son olarak TYT Fizik Soru Dağılımı için inceleme yapmak isterseniz, linkteki yazımıza bakabilirsiniz.