Dünyanın Şekli ve Hareketleri – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya Dünyanın Şekli ve Hareketleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Havasını soluduğumuz, evimiz olan dünyanın fiziksel detaylarını öğrenmek bize göre her insan evladının bir görevi olmalıdır. Bunu genel kültür olarak değil, bir şart olarak düşünmek gerekir. YKS Coğrafya müfredatı da başta ülkemizin coğrafi özellikleri olmak üzere dünyayı etkileyen bilgilerin öğrenilmesi gerektiğini düşünmekte. Sizlere Dünyanın Şekli ve Hareketleri konu anlatımı içerikleri ile dersi aktarmaya ve beraberinde YKS Coğrafya Dünyanın Şekli ve Hareketleri soru çözümü ile üniteyi pekiştirmenizi sağlayacağız.

Dünyamızın fiziksel özelliklerini öğrenerek başlayacağız üniteye. Ekvator çevresi, kutuplar çevresi, basıklık oranı gibi matematiksel detayları göreceğiz. Fakat sınavda direkt bu değerler üzerinden sorular gelmiyor. Daha çok sayısal değerlerin yorumlanması isteniyor. Örneğin, konunun devamında gezegenimizin şeklinin sonuçlarını göreceğiz. Burada olabildiğince yorumlama yeteneğinizin gelişmesi gerek. Tabi bazı bilimsel detayları öğrenerek bu yorumlamayı yapacaksınız.

Ardından Dünya’nın günlük ve yıllık hareketlerini, eksenin eğik olma durumunu, mevsimler ve oluşumunu ve son olarak sıcaklık kuşaklarını göreceğiz. Özellikle bizim için bazı önemli günler bulunuyor, en uzun gece vb. gibi, bu günleri özellikleri ile birlikte iyi şekilde öğrenmeniz gerekecektir.

  Harita Bilgisi - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Genellikle herkes tarafından bilinen fakat, detaylarına inilmemiş bu ünite sınav sisteminde çok değer görmüyor. Özellikle eski sınav sisteminde 2-3 senede bir soru olarak karşımıza geliyordu. YKSDestek.com ekibi olarak yeni sınav sisteminin bu tarz konulara daha yatkın olduğunu ve artık sık sık göreceğimizi düşünüyoruz.

Dünyanın Şekli ve Hareketleri Konu Anlatımlı Video

YKS Coğrafya ‘nın özellikle temel yeterlilik testi kısmını ilgilendirdiği için konular 9. sınıf müfredatı üzerinden gelmektedir. İlerleyen yıllarda daha detaylı işleyeceğiniz için Alan Yeterlilik Testi kısmına çalışacaksanız daha detaylı konu anlatımları gerekebilir. Biz ilk oturum açısından Tonguç Akademi tarafından yayınlanan 9. sınıf müfredatı üzerinden anlatılan YKS Coğrafya Dünyanın Şekli ve Hareketleri konu anlatımı videosunu önermekteyiz.

Dünyanın Şekli ve Hareketleri Soru Çözümlü Video

Konu anlatımını tamamladıktan sonra sıra öğrendiklerinizi tam kavramak ve soru tiplerini öğrenmekte. Bu hususta Hızlı Kalem kanalı tarafından yayınlanan çok fazla izlenmese de ünite bakımından en kaliteli olduğunu düşündüğümüz videoyu sizlere sunuyoruz. Dünyanın Şekli ve Hareketleri soru çözümü için izlemenizi, hatta bir iki kere tekrar etmenizi tavsiye ederiz. Bu aşamayı geçtikten sonra test kitabınızı alarak bol bol soru çözmeye başlayabilirsiniz.

  Doğal Afetler - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eski sınav sisteminde çok etkin olmasa da YKS Coğrafya Soru Dağılımı ‘nda ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Diğer ünitelerin soru dağılımlarını görmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir