Doğal Afetler – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Coğrafya Doğal Afetler Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Tarih öncesi devirlerde türlerin soyunun bitmesine neden olan (bkz: dinazorlar), bizleri kalıcı olarak etkileyen ve günümüzde hala meydana gelen olaylar ile risk altında yaşadığımız bir konuya değineceğiz. Doğal Afetler özellikle deprem konusu ile çok bilinen bir ünitedir. 99 depremi ve diğer önemli, kalıcı etki yaratmış afetlere tek tek değineceğiz. TYT Coğrafya Doğal Afetler Konu Anlatımı içeriğinde müfredata uygun şekilde başlıkları bulabilirsiniz. Ardından izleyeceğiniz TYT Coğrafya Doğal Afetler soru çözümünde ise sınavda karşınıza gelebilecek soru tiplerini göreceksiniz.

Doğal Afetler ve etkileri ünitesine baktığımız zaman öncelikle olayları belirli başlıklar altında kategorize edeceğiz. Ardından Deprem konusuna geçerek, fay hatları ve deprem oluşumu, ülkemizde ve dünyadaki büyük olaylara bakacağız. Ayrıca böyle bir olaydan önce – o an ve sonrasında neler yapılması gerektiğini öğreneceğiz. Sel – Taşkın, Kuraklık, Erozyon, Çığ, Kütle Hareketleri, Fırtına, Kasırga, Hortum gibi başlıkları gördükten sonra bilmemiz gereken kısımları tamamlamış olacağız.

Konu, sadece sınav için değil hayatımız için de oldukça önemlidir. Bu yüzden sadece TYT Coğrafya’ya hazırlanayım kafası ile bakmamanız gerekir. Ayrıca internette yer alan belgeselleri izleyerek daha fazla bilgi ve yorumlamaya sahip olabilirsiniz. TYT Coğrafya Soru Dağılımı bakımından da oldukça önemlidir. Her sene muhakkak bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

  Mekansal Bir Sentez: Türkiye - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Doğal Afetler Konu Anlatımlı Video

YGS ile TYT arasında müfredat kıyaslaması yaptığımızda Doğal Afetler açısından hiçbir farklılığın olmadığın söyleyebiliriz. Bu yüzden sizlere güncelden ziyade daha etkin fakat biraz daha eski bir video sunmak istedik. Doğal Afetler konu anlatımı için LCD Eğitim tarafından yayınlanan ve hem görsel hem de anlatım olarak oldukça kaliteli bir video paylaştık. 23 dakikalık içerikte müfredata uygun şekilde tüm anlatımlar mevcut.

Doğal Afetler Soru Çözümlü Video

Konu tekrarı ve soru tiplerini görmeniz açısından Hocalara Geldik kanalı tarafından yayınlanan Doğal Afetler soru çözümü videosunu sizlerle paylaşıyoruz. 10 dakikalık içerikte özellikle ilk videodaki anlatımları dinledikten sonra öğrendiklerinizi soru üzerinden tespit edebilirsiniz. Eğer çok fazla hatanız, anlamadığınız yer varsa tekrardan izlemeniz oldukça önemli. Bu aşamaları tamamladıktan sonra önünüze bir soru kitabı alarak çalışmalarınıza hız kazandırın.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...