Dinamik – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt fizik dinamik konu anlatımı ve soru çözümü

Matematik dersinde yer alan problemler ne ise fizik için de dinamik konusu aynıdır. Günlük hayata adapte olabilen, kimi zaman bazı durumları göz ardı ederek öğrendiğimiz dinamik konusuna değineceğiz. TYT Fizik dinamik konu anlatımı videolarını izlemeniz, kitaplar üzerinde çalışmanız ve beraberinde tyt fizik dinamik soru çözümü içeriklerini takip ederek pekiştirmeniz çok önemlidir. Her sene özellikle ilk oturum (eski düzene göre YGS)’da karşımıza çıkan ünite ve detaylarına bakalım.

Hareket ve hareketlerdeki değişimleri inceleyen fizik konusuna dinamik ismini vermekteyiz. Lise çağından itibaren başta Newton’un hareket yasaları olmak üzere sürtünme kuvveti gibi başlıklar ile muhatap olduk. En başından itibaren temelimizi iyi şekilde oturttuğumuzda çok rahat şekilde üstünden geldik. Fakat kafamıza yatmadığı anda da birden belaya dönüştü. Bu hususta sınava iyi hazırlananların çok dikkat etmesi gereken bir ünite olarak belirtebiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda çıkan değerlere bakarsak özellikle 2016 itibari ile bir artış gözlendiğini söyleyebiliriz. Daha önceleri her yıl muhakkak 1 soru şeklinde gelirken, son zamanlara ikişer olarak karşımıza çıkıyor. Temel Yeterlilik Testi olan ve kısaltması TYT şeklinde belirtilen sınav sisteminin ilk oturumundaki mantık ise üniteye oldukça uygun. Bu yüzden tyt fizik dinamik konusuna özen göstermenizde fayda olacak.

  Dalgalar - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Dinamik Konu Anlatımlı Video

Newton’un Hareket Yasaları başta olmak üzere bu ünitede anlatılan neredeyse tüm konularda bazı pratik çözümler mevcuttur. Eğer bunları bilmiyorsanız ciddi şekilde zorlanır ve mantık üreteyim derken zaman kaybına yol açabilirsiniz. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz ilk olarak yukarıdaki 3 videoluk playlisti izlemeniz ve ardından konu anlatımlı kitap ile tekrar yapmanız olacaktır. Dersler Cepte isimli kanal tarafından yayınlanan videoları izledikten sonra tekrarınızı yapmanız yerinde olacak. Toplamda sadece 45 dakikalık bir video ve anlamadığınız yer olduğunu da düşünürsek 1 saat sizin için oldukça iyi bir süre. Kısa zaman içinde dinamik konu anlatımı olayını tamamlamış olursunuz.

Dinamik Soru Çözümlü Video

Tabi sadece ders içeriğine çalışmanız yeterli olmaz. Bunun ardından soru çözümü olan bir içerik izlemenizi tavsiye ederiz. Böylece soru tiplerine genel hatları ile hakim olabilirsiniz. Hocalara Geldik isimli kanal tarafından paylaşılan ve sadece 8 dakikadan oluşan bu videoda 4 – 5 önemli sayılabilecek soru tipini öğrenebilirsiniz. Dinamik soru çözümünü tamamladıktan sonra soru bankanızdan çalışmayı unutmayın!

  Basınç ve Kaldırma Kuvveti - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Konu Dağılımı konumuzu inceleyerek derste hangi konulardan ne ağırlıkta çıkacağını, müfredat detaylarını öğrenebilirsiniz.