DGS Puan Hesaplama ve Detayları

DGS Puan Hesaplama


DGS Nedir?

Son yıllarda öğrencilerin en çok tercih ettiği sınav türlerinden biri haline gelen DGS, Dikey Geçiş Sınavı olarak bilinmektedir. Önlisans ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin katılım sağladığı ve amaçlarının lisans programlarına yerleşmek olduğu bu sınav ile YKS’de başarı yakalamamış olsanız bile hala ihtimallerin var olduğunun en büyük göstergesidir.

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından 2000 yılından bu yana yapılan ve her sene binlerce öğrencinin başarıya ulaştığı bu sınav genellikle temmuz ayının 2. haftası gibi olmaktadır.

DGS Açılımı Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sınavın tam olarak ismi Dikey Geçiş Sınavı. Burada dikeyin anlamı bir üst basamağa direkt olarak geçmek şeklinde tanımlanabilir. Üniversitede okuyan öğrencilerin katıldığı bu yükseltme sınavı sayesinde 2 yıllık bölüm okuyanlar 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşebiliyor.

DGS’ye Kimler Başvurabilir?

DGS Başvuru konusunda birçok gereksiz bilginin var olduğunu söyleyebiliriz. Fakat biz elimizden geldiğince en doğru verileri sizlere sunacağız. Öncelikle bu sınava kimlerin katılacağından bahsedelim.

Meslek yüksek okullarından mezun olan veya açıköğretim ön lisans programlarını tamamlayan kişilerin yanı sıra meslek yüksek okul ve ön lisans programlarında son sınıf olan, staj haricindeki mezuniyet durumlarını uygulamış kişiler de sınavda yerini alabilir.
Buradaki amaç önlisans öğrencilerinin lisans programlarına geçişidir.

DGS Puan Hesaplama

Sitemizin öncelikli amaçlarından biri de imtihana hazırlanan öğrencilerin gerek deneme sınavlarında gerek sınavın ardından elde edecekleri sonuçları tespit etmesini sağlamak. DGS Puan Hesaplama robotumuzun öncelikli hedefi budur.

Bu yazımızda sizlere sadece DGS Puan Hesaplama konusunda değil, ayrıca genel hatları ile sınav sistemi hakkında bilgi vermek istedik. Eğer içeriğimizi detaylı şekilde okursanız kafanızda hiçbir pürüz kalmayacaktır.

Puan hesaplama diğerlerine göre bir nebze daha kolay. Netleriniz ve ÖBP üzerinden verilen puan çerçevesinde sonucunuz geliyor ve bu değer dahilinde tercih yapıyorsunuz.

Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

DGS Sözel için: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Yukarıdaki başlangıç değeri sabittir. Bu değeri sözel netlerinizin 1.681 katıyla, sayısal netlerinizin 0.315 katıyla toplayıp son olarak ÖBP puanınızın 0.6 katıyla toplayacaksınız. Elde edeceğiniz sonuç DGS Sözel Puanınız olacaktır.
DGS Sayısal için: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Buradaki sabit değerimiz 105.536, net katsayıları da sözel için 0.336, sayısal için 1.575 ve son olarak Ağırlıklı ÖBP puanınızı 0.6 ile çarpıp tüm değerleri toplayarak DGS Sayısal puan hesabı yapabilirsiniz.

DGS Eşit Ağırlık için: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Son puan türü eşit ağırlık. Bu alanda sabitimiz 96.642 olarak belirlenmiş durumda. Sözel netlerinizi 1.009 ile çarpıp, sayısal netlerinizin 0.956 katıyla toplayın. Son olarak ÖBP * 0.6 işlemi ile elde edilen sonuçlarınızı toplayın.

ÖBP Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Üniversiteye giriş sınavında nasıl OBP’nin de katkısı var ise DGS için ÖBP kısaltmasına sahip Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı bulunur. Bu puan belirli bir katsayıda direkt olarak sizin sonucunuza etki eder. Şu an için katsayı değeri 0.6 olarak belirlenmiş durumda.

ÖBP Puanı hesaplamak için öncelikle notunuzun 100’lük sistemde mi yoksa 4’lük sistemde mi olduğunu belirlemelisiniz.

Eğer 100’lük sistemdeyse, direkt olarak sonucunuzu 0.8 katsayısı ile çarparak ÖBP puanınızı bulabilirsiniz.

Eğer 4’lük sistemdeyse, ilk olarak bunu 100’lük sisteme çevirmelisiniz. Kısacası 25 ile çarpmalısınız. Ardından 0.8 katsayısı ile sonuca ulaşmanız gerekir.

Örnek: Ortalamanızın 3.40 olarak geldiğini varsayalım. İlk olarak bunu 100’lük puan şekline getirmelisiniz. Yani 25 ile çarpmalı. Çıkan sonuç 3.40 * 25 = 85 olacaktır. Ardından 0.8 katsayısı ile çıkan sonucu çarpın. 85*0.8 = 68 işte bu sonuç sizin Önlisans Başarı Puanınızdır.

DGS Başvuru

Geçtiğimiz senelerde en büyük sıkıntı DGS Başvuru işlemleriydi. Çünkü ÖSYM Merkezleri’ne gitme zorunluluğu bulunuyordu. Fakat yeni gelen düzenlemeler ile birlikte bu sorun minimize edilmiş durumda. İlk olarak ne yapılacağını sırayla aktarmaya çalışalım.

 1. ÖSYM tarafından başvuru duyurusu yapılır.
 2. Bu duyuruda yer alan tarih geldiğinde başvuru işlemlerine başlanılır.
 3. İster ÖSYM Merkezlerine giderek isterseniz de https://ais.osym.gov.tr adresinden kendiniz DGS başvuru işlemlerini halledebilirsiniz.
 4. Ardından sınav ücretini online veya ATM üzerinden ödemeniz gerekmektedir.

DGS Başvuru Kılavuzu

Sınava girecek olan kişilerin kesinlikle okumasını tavsiye ettiğimiz bir kılavuz mevcut. ÖSYM her sene bunu paylaşıyor. Bu yüzden güncel olanını açtığınızdan emin olmalısınız. Bu sene yapılacak sınav için DGS başvuru kılavuzu yayınladı. Aşağıdaki linke tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.
http://www.osym.gov.tr/TR,15015/2018-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html

Başvuru Süresi Ne Kadar Oluyor?

Geçtiğimiz senelerde belirtilen süreleri dikkate aldığımızda ortalama başvuru ve ödeme için 1 hafta gibi bir resmi süreniz mevcut. Fakat genellikle ekstra bir zaman dilimi açılmakta ve işlemlerini tamamlamayanlar için bir şans doğmaktadır.

YKSDestek olarak tavsiyemiz ilk gününden işi halletmeniz yönünde.

dgs sonuçları

DGS Sonuçları

Sınava girdikten sonra iş bitmiyor. Ardından sonuçların açıklanmasını bekliyorsunuz ve akabinde de tercih listenizi oluşturuyorsunuz.

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Bunun için geçtiğimiz sene yapılan sınavdaki istatistiklere bakmamızda fayda var. 23 Temmuz’da yapılan sınavın sonuçları 6 Eylül’de açıklanmış durumda. Bu yüzden DGS Sonuçları ne Zaman Açıklanıyor? sorusunun cevabı için ortalama 1.5 aylık bir periyottan bahsetmemiz mümkün.

Zaten sonuçların ardından direkt tercihler işlemlerine başlanılıyor ve ortalama 1 ay kadar sonra da tercih sonuçları açıklanıyor.

DGS Sonuçları Sayfası

Bu konuda işlemleri direkt olarak ÖSYM’nin sitesinden takip etmenizi önermekteyiz. Aşağıdaki linke tıklayarak güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.

http://www.osym.gov.tr/TR,14991/

DGS Tercih Rehberi

DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılıyor?

Tercih işlemleri için sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra 10 gün kadar bekleniliyor. Bunun temel sebebi soruların incelenmesi ve gerekli itirazların yapılması. Ardından tercih işlemleri başlıyor.

DGS Tercihleri ne zaman başlıyor sorusuna cevap verdikten sonra ne kadar süre devam ettiğini bilmemizde fayda var. ÖSYM tarafından öğrencilere tanınan bu süre 1 hafta ile sınırlı. Bir hafta içinde resmi olarak başvurunuzu yapmanız gerekmekte.

Ek yerleştirme için tercih işlemleri ise ekim ayının sonlarında başlamaktadır.

DGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Oluyor?

Genelde üniversitelerin eylülün ortasında açıldığını varsaydığımızda DGS ile geçiş yapanların okula geç başladığını söylememiz gerek. Çünkü DGS Yerleştirme Sonuçları ortalama ekim ayının ilk haftası yapılıyor.

Tabi sadece tek bir yerleştirme işlemi olmuyor. Diğer sınav sistemlerinde olduğu gibi burada da ek yerleştirme mevcut. Fakat bu işlemlerin sonucu kasım ayını buluyor.

DGS Tercih Rehberi Robotu

Eğer bir üniversite yerleşmeyi düşünüyor ve başvurunuzu yapacaksanız, açıkçası direkt olarak bu sistem ile ilgili bir tercih rehberinden ziyade Üniversite Tercih Robotunu kullanmanız sizin açınızdan daha verimli olacaktır. Tüm üniversitelerin, bölümlerin bilgilerini edindikten sonra ise ÖSYM tarafından verilen kılavuzu inceleyerek bu üniversitelerin, bu bölümlerin DGS puan türü karşılığını öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Alınan dersler yeni gidilecek üniversitede muaf olur mu?

Meslek yüksekokul veya açıköğretim önlisans programlarında aldığınız dersler, yeni okulunuzda karşınıza çıkabilir. Bu derslerden muaf olmanız ise tamamen gideceğiniz üniversitenin vereceği karara bakıyor. Genelde bu tip durumlarda öğretim üyeleri arasında yapılan toplantılarda geçerli olup olmayacağı belirleniyor. Kısacası muaf olma durumu kesin OLUR / OLMAZ cevabının verileceği bir soru değil.
Hazırlık sınıfında kalırsam ne olur?

Genellikle kafaları karıştıran bir sorudur. DGS ile gittiğiniz yeni okul İngilizce eğitim veriyor olabilir. Böyle bir durumda muafiyet sınavına girmeli ya da hazırlık okumalısınız. Eğer hazırlık okuyup sınıfı geçemezseniz, bu durumda 2 temel durum geçerli olur.

 • Ertesi sene yine hazırlık öğrencisi olursunuz fakat okula gitmezsiniz sadece yapılan sınavlara katılırsınız.
 • Okulda yer alıyorsa gittiğiniz bölümün Türkçe dilli olanına yönlendirilirsiniz.

Başka bir üniversite ya da bölüme gidebilir miyim?

Dikey Geçiş Sınavı ile yeni bir okula yerleştikten sonra artık sizin bağınız tamamen o okul ile kurulur ve direkt YKS üzerinden bölüme gelenler ile aynı statüde olursunuz. Bu yüzden onların da sahip olduğu yatay geçişten siz de faydalanabilirsiniz. 1. Adalet okuyup hukuk fakültesine geçmek gerçekten çok mu zor ? Yakınlarıma sorduğumda böyle bir şeyin mümkün olduğunu ancak çok zor olduğunu zaten kontenjanın da çok az açıldığını bu yüzden Adalet’ten mezun olup KPSS’ye girmemi önerdiler. Sizce ne yapmalıyım?

 2. Kıbrıs Lefkoşa Üniversitesi 2. sınıf öğrencisiyim. Buradaki hukuk bölümünden, Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin hukuk bölümüne Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapabiliyor muyum? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 3. DGS 2020 sonuçları ne zaman yapılacak bilginiz var mı acaba? Ben tam öğrenemedim umarım sorun benden kaynaklıdır.

  1. 24 temmuz günü yapılan DGS sınavının sonuçları 16 Ağustos 2020 günü https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden açıklanacaktır. Buradan takip edebilirsiniz. Tahmini olarak gece saatlerinde, 10 veya 17 gibi açıklanacaktır.

Yorumlar kapalı.