DGS ÖBP Puanı Hesaplama

DGS ‘ye gireceklerin sıkça karşısına gelen fakat birçok öğrencinin ne anlama geldiğini bilmediği ÖBP Puanı Hesaplama için hem bir hesaplama sayfası hem de detaylı bilgi içeriği oluşturduk. Böylece hem DGS’de önemli bir yere sahip olan bu puan için bilgi sahibi olacaksınız, hem de puan hesaplama konusunda işlem yapmak yerine tüm işi sitemize bırakacaksınız. Eğer içeriklerimiz ve sınav hakkında sormak istediğiniz soru var ise alt alanda bulunan yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

ÖBP Nedir?

DGS ÖBP Puanı Hesaplama

Önlisans Başarı Puanı olarak açılan ve kısaca öğrencilerin ÖBP şeklinde tanımladığı puan türü, YKS’de geçerli olan OBP ile oldukça benzer özelliklere sahip.

Üniversite hayatınız boyunca elde ettiğiniz gano puanınızın belirli bir katsayı ile çarpılması ile ÖBP puanı oluşturulur. Bu değer girdiğiniz sınav sonucunda ham puanınıza eklenen ekstra bir puandır. Kısacası gireceğiniz üniversitede büyük bir öneme sahip.

Önlisans Başarı Puanı

Bu isimle söylediğimizde aslında çok daha rahat bir şekilde konuyu kavrayacağız. DGS’ye Meslek yüksekokulu öğrencileri ya da Açıköğretim Önlisans bölümü öğrencileri katılabiliyor. Bu kişilerin bulundukları bölümdeki elde ettiği 100’lük sistem veya 4’lük sistemdeki karşılığı diploma notunu oluşturuyor. Eğer bu değeri belirli bir katsayı ile çarparsak, ortaya çıkan sonuç Önlisans Başarı Puanı’nı verecektir. Böylece ÖBP Puan Hesaplama konusunu da çözmüş oldunuz.

ÖBP Ne İşe Yarar?

Öncelikle sınav ile gideceğiniz yeni üniversiteye girişinizde çok ama çok önemli bir değerinin olduğunu söylememiz gerek. Ortalama 50 puan civarında ekstradan getirisi olmasından dolayı rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlayacaktır. Eğer önlisans programından 4.0 ortalama ile çıkarsanız, 3.0’a göre büyük bir puan farkı yaratabilirsiniz. Bir de bunu sınavdaki ham sonucunuza eklersek hayallerinize kavuşmanız daha kolay hale geliyor.

ÖBP Nasıl Hesaplanır?

Tam olarak hesabı yapabilmek için başarı notunuzu 100’lük sisteme getirmeniz gerekmektedir. Bazı okullar 100’lük sistemde çalışsa da büyük çoğunluk 4’lü sistem üzerinden ilerliyor. 4’lük puan sistemini değiştirmek için ise notunuzu 25 ile çarpmanız gerekir.
Bu işlemin ardından çıkan sonucu 0.8 ile çarpmanız dahilinde ÖBP puanınız belirlenir. İşte bu kadar kolay!

ÖBP Puan Hesaplama Robotu

YKSDestek ailesi olarak DGS’ye girecek öğrencilerin ÖBP Puan Hesaplama konusunda da yardımcı olmaya çalıştık. Bunun için özel olarak tasarladığımız ekranımıza, diploma notunuzu yazmanız dahilinde sistemimiz anında çözümleyecek ve sonuç olarak elde ettiğiniz Önlisans Başarı Notunu sizlere sunacaktır.

ÖBP Puanı Arttırmak için Ne Yapılmalı?

Çoğu öğrencinin kafasında olan bu sorunun aslında cevabı oldukça basittir.

  • Okuldaki sınavlarınıza dikkatli şekilde çalışın.
  • Sınavlardan alacağınız sonuçlara göre harf notunuzu en yüksek seviyede tutun.
  • Eğer birkaç puan ile harf notu kaçırıyorsanız, kesinlikle hocalarınızdan yardım isteyin.
  • Dersten kalmamanız çok önemli. Eğer kalmışsanız AA ile geçmeye çalışın.

DGS Puan Hesaplama

Eğer üniversitenizden size gelecek olan puanı hesapladıysanız, şimdi sırada DGS Puan Hesaplama konusu var. Sitemizden DGS puanınızı hesaplamak için ekstra bir sayfamız bulunuyor. Yaptığınız denemeler ve genel sınav sonunda dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.  1. 100’lük sisteme getirme konusunda ne yapacağımı bilmiyordum. Sizin ÖBP puanı hesaplama konusunda verdiğiniz bilgiler dahilinde hem hesaplama alanından hem de kalemle işimi hallettim. Teşekkürler yksdestek!

Yorumlar kapalı.