Dalgalar – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt fizik dalgalar konu anlatımı ve soru çözümü

Müfredatın çok fazla havada kalan, tam anlaşılmayan ve sınavlarda da bela olan konularından dalgalar ile devam ediyoruz. Şu ana kadar anlattığımız TYT Fizik konu anlatımı içeriklerinde sonlara doğru geldik. Zaten, müfredatta da bu ünite genelde sonlarda yer alıyor. TYT Fizik dalgalar konu anlatımı ile ilgili kaynaklarımızı sağlam tutmaya çalıştık. Aynı şekilde TYT Fizik dalgalar soru çözümü içeriği için de işinize yarayabilecek en iyi videoyu sunduk.

Şu an size anlatacağımız içerik aslında tam olarak Temel Yeterlilik Testi konusu değil. Fakat alt bölümlerinden karşımıza çıkabiliyor. Özellikle sayısal öğrencilerinin çok dikkat etmesi gerektiği için, hem AYT hem TYT safhası için önemlidir. Geçtiğimiz senelerde genelde ses konusu üzerinden birer soru ile karşımıza çıktı. İkinci oturum yani alana yönelik sorularda ise çoğunlukla 2 veya 3 soru olarak geldi. Müfredatın tam oturmadığı günümüzde işimizi garantiye almak adına üstünde durmalıyız.

İlk olarak temel kavramlarını öğreneceğiz. Ardından ses dalgaları ve deprem dalgaları ile mantığı kafamıza oturtacağız. Yay dalgaları ile farklı soru tiplerine maruz kalacak olsak da iyi şekilde öğrendiğimizde hepsinin üstünden gelebiliriz. Su dalgaları, girişim, kırınım gibi çok fazla karşılaşmadığımız konulara da bakacağız. Böylece bizim için gereken müfredatı tamamlamış olacağız.

  Optik - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Dalgalar Konu Anlatımlı Video

Lise müfredatının neredeyse her senesinde karşılaştığımız Dalgalar konusu, belirttiğimiz gibi çok havada kaldığı için detaylı incelenmeli ve konu anlatımına özen gösterilmeli. Genel hatları ile çok spesifik, çok değişik sorular ile karşılaşmıyoruz. Bu yüzden çabanızın büyük çoğunluğunu üniteyi anlamaya ayırmalısınız.

Sizlere bu konuda 16 videodan oluşan ve Umut Öncül imzası taşıyan seriyi öneriyoruz. Her bir videosu ortalama 20 – 30 dakika arasında olan ve iki günlük dikkatli çalışma ile bitirilebilecek olan dalgalar konu anlatımı videosundan sonra soru çözümüne geçeceğiz.

Dalgalar Soru Çözümlü Video

Sizlere ders anlatımı kısmında verdiğimiz video serisinde pek çok soru tipi de yer alıyor ama hem bir tekrar hem de yeni soru tipleri görmek açısından TYT Fizik dalgalar soru çözümü videosu öneriyoruz. Ertem Sinan Şahin tarafından hazırlanan ve yaklaşık 2 saatlik bu videoyu izleyerek test çözme aşamasına geçebilirsiniz. Fakat bunları yaparken, sizlere yöneltilenleri kendiniz çözmeye özen gösterin. Sadece izleyerek gerçek anlamda öğrendiğinizi göremezsiniz ve beraberinde test çözme kısmında sorunlar yaşarsınız.

  Fiziğin Doğası - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Konuları sadece dinleyerek, görerek anlaşılabilecek dersler değildir. Bunların pratiğe dökülmesi ve tekrarların yapılması gereklidir. Formüller, grafikler üzerinden hareket edeceğiniz için TYT Fizik konuları açısından her hafta, her ay muhakkak ders tekrarı yapın. Böylece sınav netinizi maksimuma çıkarın.