YKS PUAN HESAPLAMA ROBOTU
YKS Puan Hesaplama

YKS Puan HesaplamaEski YGS – LYS sınavının yerine gelen ve bir anda gündeme oturan yeni sınav sistemi YKS ile ilgili puan hesaplama sorunu yaşanmakta. Bunun temel nedeni ise hala netleşmiş durumların olmaması ve ilk defa yapılmasıdır. Sitemizde YKS Puan Hesaplama ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.
Fakat aslında YKS ile eski sistem arasında aşırı bir farklılık yoktur. Daha önceki senelerde Mart ayında YGS ve haziran ayında LYS yapılıyordu. Bu sene ise iki sınavın tek bir güne çekildiğini düşünmeniz işleri kolaylaştıracaktır. İki oturum şeklinde yapılacak olan sınavın ilk oturumunun ismi TYT (Temel Yeterlilik Testi), ikinci oturumunun ismi ise AYT (Alan Yeterlilik Testi) olarak tanımlandı. YGS – TYT ve LYS – AYT benzeşmesini yapmamız doğru olacaktır.

İlk oturumda daha temel konuların işlendiği ve yine tüm müfredattan sorumlu olacağınız bir sınav sizi bekliyor. İkinci oturumda ise alanınız ile ilgili sorular karşınıza gelecektir. AYT’nin geçerli sayılabilmesi için ilk oturumunda belirli bir puanı yakalamanız gerekmektedir.

Peki nasıl yapılacak? Bu konuda ÖSYM tarafından yayınlanan yönelgeleri takip etmek yeterli olacaktır. Hepsi için belirli bir katsayının yazıldığını görüyoruz. Bu katsayılar üzerinden ise sistemimiz oluşturularak size en doğru puan sonucunu verecektir. Ayrıca diploma notunuza göre Ham ve Yerleştirme puanı olarak iki farklı şekilde sonuç çıkmaktadır. Böylece deneme sınavı puanı hesaplama için veya direkt sınavınızın ardından ne kadar bir puan beklediğinizi görüntülemek için sistemimizi kullanabilirsiniz. 23-24 Haziran’da yapılacak sınava hazırlanırken yksdestek.com sizin yanınızda!
TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu kısımda da TYT Puan hesaplama konusunu göreceğiz. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sınav sisteminin ilk oturumunun ismi Temel Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamanın öncelikli amacı, temel olarak öğrencileri sınamak ve bir puan ortaya çıkarmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve Mart ayında gerçekleşen YGS ile benzeştirebiliriz. Çünkü iki sınavda da öğrenciler tüm derslerden sorumluydu ve sorular temel düzeyde gelmekteydi.

Fakat artık bunu bir adım daha ileriye taşıyarak daha temel düzeye indirmek amaçlanıyor. Soru dağılımında ise ilk açıklamalarda sadece Türkçe ve Matematik derslerinin olacağı belirtilirken daha sonra ani bir karar ile teste Sosyal ve Fen grubu da eklendi.

TYT Soru Dağılımı

 • Türkçe: 40 Soru
 • Temel Matematik: 40 Soru
 • Sosyal Bilimler: 20 Soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • Fen Bilimleri: 20 Soru (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Toplam Soru Sayısı: 120

Süre: 135 dakika.

Yukarıdaki değerleri de gördüğümüzde Türkçe ve Matematik dersleri soru sayısı bakımından daha önemli bir hale geldi. Ayrıca katsayılar üzerinden de değerlerinin yüksek olduğunu söylemek gerekir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde ise geçen seneye oranla soru sayıları düşürüldü ve değerleri azaldı.

2020 YKS Ne Zaman?

Eski sınav sisteminde oluşturulan puan türleri ise bu seneden itibaren kalktı. YGS 1, YGS 2 gibi türler artık sadece TYT olarak nitelendirilmekte. Kısacası yukarıdaki soruların hepsini yapmanız puanınıza etki edecektir.
Ben sayısalcıyım, ilk oturumda sosyal bilimler çözmeme gerek yok.” ya da “Ben sözelciyim matematik ve fen çözmeme gerek yok” gibi düşünceler içinden çıkmalı ve tüm soruları çözmelisiniz.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

En çok sorulan soruların başında da AYT Puan Hesaplama Nasıl yapılır? sorusu geliyor. LYS ile benzer olarak gördüğümüz ikinci oturum sınavının ismi AYT yani Alan Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamadaki temel amaç ise öğrencilerin alanlarına göre belirleyici soruları çözmesidir. Toplamda 4 tane alan mevcuttur ve öğrenciler kendi alanlarının sorularından sorumlu olup, alan dışı sorular ekstra puan getirmemektedir.

AYT Alanları Nelerdir?

 • Eşit Ağırlık
 • Sayısal
 • Sözel
 • Yabancı Dil

AYT Soru Dağılımı Nasıl?

 1. Türk Dili ve Edebiyatı / Sosyal Bilimler: Öğrenciler bu bölümde 40 soru ile karşılaşmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı kısmında 24 soru bulunurken Sosyal Bilimler kısmı 16 sorudan oluşmaktadır. Sosyal bilimler sorularının 6 tanesi Coğrafya-1 ve 10 tanesi ise Tarih-1 ‘den gelmekte.
 2. Matematik: Sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin sorumlu olduğu Matematik testi 40 sorudan oluşuyor.
 3. Sosyal Bilimler-2: Sözel öğrencilerinin sorumluluğunda olan bu testte de 40 soru mevcut. Bu sorular 11 Coğrafya-2, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 12 Felsefe Grubu ve 11 Tarih-2 derslerinden gelecek.
 4. Fen Bilimleri: Sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken Fen grubunda 40 soru bulunuyor. 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu olarak bölünmüş durumda.

Sınav için ayrılan toplam süre 180 dakika olarak belirlendi. Eğer sadece kendi alan sorularınızı çözmek istiyorsanız soru başı 2.25 dakika size ayrılan süre. Tabi eğer fazla bir süre kalmış ise diğer testleri de çözebilirsiniz. Fakat sizin girmek istediğiniz alanın puanına herhangi bir katkısı olmayacak. Diğer alan puanlarınızı etkileyecektir.

YGS – LYS Puan Hesaplama

Sınav sistemi değiştiği için YGS ve LYS puan hesaplamalarını ve denemelerini artık göz ardı etmenizde fayda var. Gerek sınav zamanları, gerek sınav süreleri ve gerekse sınavdaki soru sayıları bakımından birçok farklılık söz konusu. Şu an hali hazırda bulunan YGS – LYS puanınızı hesaplayan site veya uygulamaların dışında güncel YKS puan hesaplama servislerini kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Sitemiz bu konuda sürekli olarak güncellenmekte ve öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinde yanında olmaktadır. Bu konuda desteklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak veya arkadaşlarınıza bizden söz ederek sağlayabilirsiniz.

YKS Geri Sayım Sayacı

Öğrencilerin en çok ihtiyaç duydukları şey de kuşkusuz geri sayım sayacıdır. Sınava yakın zamanlarda çok fazla işe yarayan ve öğrencilerin sınava kadarki çalışma programlarını oluşturduğu sırada özellikle kullanılan bu sistemi sitemizde bulabilirsiniz. YKS Geri Sayım sayacı ile birlikte sınava ne kadar süre kaldığını anlık olarak öğrenebilirsiniz.
Sizlere sunduğumuz tyt ayt geri sayım sayacını kullanmak ve YKS sınavına ne kadar kaldı sorusuna cevap vermek için yukarıdaki geriye doğru ilerleyen alana göz atabilirsiniz.

Üniversite Tercih Robotu

Sınavların ardından sonuçlar açıklanacak ve sıra tercihlere gelecek. Burada da yardımınıza sitemiz koşuyor. Üniversite Tercih Robotu sayesinde aldığınız puan ve istediğiniz üniversiteleri anında belirleyerek kendi tercih listenizi oluşturabilirsiniz. Birkaç küçük işlem ile filtreleme yapabilir ve ÖSYM tercih rehberi imkanından faydalanabilirsiniz. Puan türü, üniversite, şehir, bölüm, üniversite çeşidi, puan aralığı ve sıralama aralığı gibi birçok filtreleme yöntemimiz mevcuttur. Siz de hemen üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına ulaşın.

Android Puan Hesaplama Uygulaması

Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz uygulamamız sayesinde puan hesaplama yaparken ayrıca üniversite tercih robotu ile hayalinizdeki üniversiteyi seçebilir ve ayrıca istatistikleriniz ile kendinizi değerlendirebilirsiniz. Aşağıdaki görsele tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

yks puan hesaplama robotu uygulaması

Derslerinizde ve sınavlarınızda başarılar dileriz!

 1. YKS puan hesaplama sisteminiz ile netlerimi girdiğimde 172 puan çıktı. Sanırım buna okul puanımızda eklenecek değil mi? Ham puan + başarı puanımız bize gerçek puanımızı çıkartıyor sanırım?

 2. Uzun zamandır sınavlara girmiyorum, baya bir değişmiş sistemler ama yaptığım araştırma sonucu edindiğim bilgilere göre TYT sınavındaki tüm bölümlerden ortalama 7-8 net çıkarsam ilk aşamayı geçmiş oluyorum 🙂

 3. AYT Alanlarında aldığım puanları tam olarak hesaplayamadım ayt alanlarını sadece ortalamasını nasıl alabilirim?

 4. Android Puan Hesaplama Uygulaması çok iyi olmuş, açıklama ve gerçek bilgiler için teşekkür ederim.

 5. TYT çok sorun değil de Alan Yeterlilik Testinden bu sene biraz şüpheliyim. Katılım çok fazla gibi görünüyor, bu yüzden taban puanlarda artış meydana gelebilir. İyi tercihler yapılmalı.

 6. tercih robotu ile birkaç hesaplama yaptıktan sonra anladım ki istediğim bölüme gidemiyorum. Türkçe öğretmenliğinden vazgeçip sosyolojiye gitmeye karar verdim. Sosyolojiye gidersem formasyon ile yine de öğretmen olabilir miyim?

 7. Okulumun yapmış olduğu deneme sınavlarında ortalama 380 puan alıyorum fakat OBP puanımı da eklediğimde sisteminiz 410 civarı bir puan alacağımı söylüyor bu benim hedeflerim için yeterli bir puan. OBP eklemeden denediğimde çok ufak farklar yer alıyor okul denemelerinde aldığım puanla bu nedenle sisteminize güveniyorum çok teşekkür ederim. Hesaplama sonucu neticesinde gidilebilecek Üniversite ve bölümler listelense aslında çok daha güzel olabilir.

 8. İlk sınavda 30 Türkçe, 25 Matematik, 15 Fen ve 15 Sosyal hedefliyorum sizce nasıl? Ortalama 390 puan alıyorum genelde sizce nasıl bir değer? 390 ile hukuğa gidebiliyor muyum yardımcı olur musunuz? YKS puan hesaplama çok güzel çalışıyor keşke puanlarla tahmini gidebileceğimiz yerleri de gösterse.

 9. Deneme sınavlarında sağladığım başarıyı gerçek sınavda da başarabilirsem ortalama 380-390 puan alıyorum sayısal anlamda sanırım. Bu hedeflerimin çok az gerisinde sisteminiz çok harika, kendimi ne kadar geliştirmem gerektiğini buradan takip edebiliyorum. Sözel derslerime biraz daha ağırlık vermem gerekiyor sanırım YKS puan hesaplama aracı değerlerine bakarak matematik alanında iyi olduğumu rahat bir şekilde görebiliyorum:)

 10. Önümüzdeki YKS sınavında istediğim okula ve bölüme gidebilmek için tahmini olarak ne kadar net yapmam gerektiğini hesaplamak için sitenizi tercih ediyorum. Gerçekten oldukça hızlı ve detaylı bir sonuç sunuyor. Ayrıca girmiş olduğum denemeleri daha açıklanmadan önce burada cevap anahtarına bakarak sonuçlandırıyor ve başarımı takip ediyorum. YKS puan hesaplama konusunda gerçekten sorunsuz çalışan tek sitesiniz teşekkürler.

 11. 5 sene önce STV bölümleri 10 bin ile alırken artık 50-60 bin ile de alabiliyor sizce buna güvenip tercih yapmalı mıyım? Denemelerde (geçen seneye göre) 55 binde çıkıyorum sürekli. STV haricinde sözelden hangi bölümleri önerirsiniz, şehir fark etmez.

 12. AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır diye sürekli arama yaparken karşıma sizin sayfanız çıktı en doğru bilgiyi bulduğum tek yer burası oldu. Teşekkür ederim.

 13. Değerlendirebilir misiniz,
  Diploma Puanım: 91
  Türkçe 28, Matematik 30 – 35 arası, Sosyal 9 – 10 arası, Fen 10 civarı sizce yüzdelik dilimim ne olur?

 14. Denemelerde sürekli 25 Türkçe, 10 Matematik, 20 Sosyal, 10 Fen çıkarıyorum sizce öğretmenlik için yeterli midir? Bu arada coğrafya öğretmeni olmak istiyorum. Eskişehir’e puanım yeter mi?

 15. Iyi gunler,
  obp 89, tyt 85, ve ayt 75, acaba tüzdelik dilimim hk bilgi verir misiniz?

  Teşekkür ederim.

 16. YKS Sınavına girecekler için çok güzel bir sistem olmuş emeğinize sağlık. Çok teşekkürler.

 17. Merhaba, ben liseden 98 yılında mezun oldum. O zaman 5lik sistemde diploma notum 3,68 idi. Şimdi orta öğretim başarı puanı hesaplarken neye dikkat ediyoruz? Sistem baya değişmiş bulamadım bir türlü.

 18. Açık veya Uzaktan Öğretim Pazarlama, Halkla İlişkiler ön lisans bölümlerinden birini okumak istiyorum. Bunun için Hangi sınava girmeliyim? En az kaç puan gerekir ve bu puan için ortalama ne kadar net çıkartmalıyım? Cevaplarsanız sevinirim…

 19. Merhabalar öncelikle bu seneki hesaplarıma göre iyi bir net çıkardım acaba ilk 150 bine girmek için ne kadar net yapmak gerekir. Teşekkürler.

 20. Merhaba bir soru sormak istiyorum, seneye yapılacak sınavda soru dağılımları aynı bu sene gibi mi olacak yoksa farklı mı olacak?

Yorumlar kapalı.