YKS PUAN HESAPLAMA ROBOTU

YKS Puan Hesaplama

YKS Puan HesaplamaEski YGS – LYS sınavının yerine gelen ve bir anda gündeme oturan yeni sınav sistemi YKS ile ilgili puan hesaplama sorunu yaşanmakta. Bunun temel nedeni ise hala netleşmiş durumların olmaması ve ilk defa yapılmasıdır. Sitemizde YKS Puan Hesaplama ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Fakat aslında YKS ile eski sistem arasında aşırı bir farklılık yoktur. Daha önceki senelerde Mart ayında YGS ve haziran ayında LYS yapılıyordu. Bu sene ise iki sınavın tek bir güne çekildiğini düşünmeniz işleri kolaylaştıracaktır. İki oturum şeklinde yapılacak olan sınavın ilk oturumunun ismi TYT (Temel Yeterlilik Testi), ikinci oturumunun ismi ise AYT (Alan Yeterlilik Testi) olarak tanımlandı. YGS – TYT ve LYS – AYT benzeşmesini yapmamız doğru olacaktır.

İlk oturumda daha temel konuların işlendiği ve yine tüm müfredattan sorumlu olacağınız bir sınav sizi bekliyor. İkinci oturumda ise alanınız ile ilgili sorular karşınıza gelecektir. AYT’nin geçerli sayılabilmesi için ilk oturumunda belirli bir puanı yakalamanız gerekmektedir.

Peki nasıl yapılacak? Bu konuda ÖSYM tarafından yayınlanan yönelgeleri takip etmek yeterli olacaktır. Hepsi için belirli bir katsayının yazıldığını görüyoruz. Bu katsayılar üzerinden ise sistemimiz oluşturularak size en doğru puan sonucunu verecektir. Ayrıca diploma notunuza göre Ham ve Yerleştirme puanı olarak iki farklı şekilde sonuç çıkmaktadır. Böylece deneme sınavı puanı hesaplama için veya direkt sınavınızın ardından ne kadar bir puan beklediğinizi görüntülemek için sistemimizi kullanabilirsiniz. 23-24 Haziran’da yapılacak sınava hazırlanırken yksdestek.com sizin yanınızda!

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu kısımda da TYT Puan hesaplama konusunu göreceğiz. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sınav sisteminin ilk oturumunun ismi Temel Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamanın öncelikli amacı, temel olarak öğrencileri sınamak ve bir puan ortaya çıkarmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve Mart ayında gerçekleşen YGS ile benzeştirebiliriz. Çünkü iki sınavda da öğrenciler tüm derslerden sorumluydu ve sorular temel düzeyde gelmekteydi.

Fakat artık bunu bir adım daha ileriye taşıyarak daha temel düzeye indirmek amaçlanıyor. Soru dağılımında ise ilk açıklamalarda sadece Türkçe ve Matematik derslerinin olacağı belirtilirken daha sonra ani bir karar ile teste Sosyal ve Fen grubu da eklendi.

TYT Soru Dağılımı

 • Türkçe: 40 Soru
 • Temel Matematik: 40 Soru
 • Sosyal Bilimler: 20 Soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • Fen Bilimleri: 20 Soru (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Toplam Soru Sayısı: 120

Süre: 135 dakika.

Yukarıdaki değerleri de gördüğümüzde Türkçe ve Matematik dersleri soru sayısı bakımından daha önemli bir hale geldi. Ayrıca katsayılar üzerinden de değerlerinin yüksek olduğunu söylemek gerekir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde ise geçen seneye oranla soru sayıları düşürüldü ve değerleri azaldı.

2020 YKS Ne Zaman?

Eski sınav sisteminde oluşturulan puan türleri ise bu seneden itibaren kalktı. YGS 1, YGS 2 gibi türler artık sadece TYT olarak nitelendirilmekte. Kısacası yukarıdaki soruların hepsini yapmanız puanınıza etki edecektir.

Ben sayısalcıyım, ilk oturumda sosyal bilimler çözmeme gerek yok.” ya da “Ben sözelciyim matematik ve fen çözmeme gerek yok” gibi düşünceler içinden çıkmalı ve tüm soruları çözmelisiniz.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

En çok sorulan soruların başında da AYT Puan Hesaplama Nasıl yapılır? sorusu geliyor. LYS ile benzer olarak gördüğümüz ikinci oturum sınavının ismi AYT yani Alan Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamadaki temel amaç ise öğrencilerin alanlarına göre belirleyici soruları çözmesidir. Toplamda 4 tane alan mevcuttur ve öğrenciler kendi alanlarının sorularından sorumlu olup, alan dışı sorular ekstra puan getirmemektedir.

AYT Alanları Nelerdir?

 • Eşit Ağırlık
 • Sayısal
 • Sözel
 • Yabancı Dil

AYT Soru Dağılımı Nasıl?

 1. Türk Dili ve Edebiyatı / Sosyal Bilimler: Öğrenciler bu bölümde 40 soru ile karşılaşmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı kısmında 24 soru bulunurken Sosyal Bilimler kısmı 16 sorudan oluşmaktadır. Sosyal bilimler sorularının 6 tanesi Coğrafya-1 ve 10 tanesi ise Tarih-1 ‘den gelmekte.
 2. Matematik: Sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin sorumlu olduğu Matematik testi 40 sorudan oluşuyor.
 3. Sosyal Bilimler-2: Sözel öğrencilerinin sorumluluğunda olan bu testte de 40 soru mevcut. Bu sorular 11 Coğrafya-2, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 12 Felsefe Grubu ve 11 Tarih-2 derslerinden gelecek.
 4. Fen Bilimleri: Sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken Fen grubunda 40 soru bulunuyor. 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu olarak bölünmüş durumda.

Sınav için ayrılan toplam süre 180 dakika olarak belirlendi. Eğer sadece kendi alan sorularınızı çözmek istiyorsanız soru başı 2.25 dakika size ayrılan süre. Tabi eğer fazla bir süre kalmış ise diğer testleri de çözebilirsiniz. Fakat sizin girmek istediğiniz alanın puanına herhangi bir katkısı olmayacak. Diğer alan puanlarınızı etkileyecektir.

YGS – LYS Puan Hesaplama

Sınav sistemi değiştiği için YGS ve LYS puan hesaplamalarını ve denemelerini artık göz ardı etmenizde fayda var. Gerek sınav zamanları, gerek sınav süreleri ve gerekse sınavdaki soru sayıları bakımından birçok farklılık söz konusu. Şu an hali hazırda bulunan YGS – LYS puanınızı hesaplayan site veya uygulamaların dışında güncel YKS puan hesaplama servislerini kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Sitemiz bu konuda sürekli olarak güncellenmekte ve öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinde yanında olmaktadır. Bu konuda desteklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak veya arkadaşlarınıza bizden söz ederek sağlayabilirsiniz.

YKS Geri Sayım Sayacı

Öğrencilerin en çok ihtiyaç duydukları şey de kuşkusuz geri sayım sayacıdır. Sınava yakın zamanlarda çok fazla işe yarayan ve öğrencilerin sınava kadarki çalışma programlarını oluşturduğu sırada özellikle kullanılan bu sistemi sitemizde bulabilirsiniz. YKS Geri Sayım sayacı ile birlikte sınava ne kadar süre kaldığını anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz tyt ayt geri sayım sayacını kullanmak ve YKS sınavına ne kadar kaldı sorusuna cevap vermek için yukarıdaki geriye doğru ilerleyen alana göz atabilirsiniz.

Üniversite Tercih Robotu

Sınavların ardından sonuçlar açıklanacak ve sıra tercihlere gelecek. Burada da yardımınıza sitemiz koşuyor. Üniversite Tercih Robotu sayesinde aldığınız puan ve istediğiniz üniversiteleri anında belirleyerek kendi tercih listenizi oluşturabilirsiniz. Birkaç küçük işlem ile filtreleme yapabilir ve ÖSYM tercih rehberi imkanından faydalanabilirsiniz. Puan türü, üniversite, şehir, bölüm, üniversite çeşidi, puan aralığı ve sıralama aralığı gibi birçok filtreleme yöntemimiz mevcuttur. Siz de hemen üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına ulaşın.

Android Puan Hesaplama Uygulaması

Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz uygulamamız sayesinde puan hesaplama yaparken ayrıca üniversite tercih robotu ile hayalinizdeki üniversiteyi seçebilir ve ayrıca istatistikleriniz ile kendinizi değerlendirebilirsiniz. Aşağıdaki görsele tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

KPSS Puan Hesaplama

yks puan hesaplama robotu uygulaması

Derslerinizde ve sınavlarınızda başarılar dileriz!

 1. netlerin iyi durumda gibi ilk 200.000’e girmek için kaç net gerekir sizce?

 2. deneme sınavlarında netlerim çok düşük geldi,
  testlerle kendi mi geliştirmem lazım. zorluk derecesine göre sitenizde test bulabilir miyim?

 3. sınav süreleri oldum olası yetmemiştir bana özellikle son 15 20 dk panikliyorum.
  sanırım daha çok test çözp tecrübe kazanmam lazım,

 4. sınav sisteminde değişme olduğu söyleniyor ama nette detay bulamadım.
  değişiklik var mı aydınlatabilir misiniz?

 5. ne kadar güzel açıklamışsınız herşeyi,
  son zamanlarda internette aradığını bulmak gerçekten zorlaştı, yalan yanlış bilgilerle dolu hep…

 6. Bu sınavda ne olur bilmiyordum ama hesaplarıma göre sanırım geçemiyorum. Sınava göre değerlendirmeyeceğim, yeni sınavda artık önüme bakacağım hesaplama için teşekkürler.

 7. Merhaba,
  Ben 97 lise mezunuyum, şimdi içerisinde bulunduğum iş alanım ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olabilmek için Reklamcılık okuma kararı aldım ve biraz benden sonra neler olmuş diye bakayım derken işin içinden çıkamaz oldum. Sistem baya değişmiş ama sayenizde baya bir bilgi edindim. Benim uzaktan eğitim için TYT sınavına girip ortalama 15-20 net çıkartıp 150 üstü bir puan almam yeterli. Umarım doğru anlamışımdır 🙂

 8. Türkçe’den 30 – 35
  Matematik’den 9 – 10
  Sosyal Bilimler’den 10 – 15

  net çıkarıyorum sizce sıralamam ortalama ne olur?

 9. YKS puanlamasında merak ettiğim konu şu ilk oturumda yapılan sınav açıklandıktan sonra mı ikinci için seçim yapılıyor. Yoksa sınavlar tamamen tamamlandıktan sonra mı puanlamalar geliyor. İlk sınavda başarılı olamama gibi bir durum söz konusu mu?

 10. Hocam merhaba, öncelikle böyle bir site için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık… Bu sene puanlama sisteminin değişeceği söyleniyor. Bu konuda herhangi bir duyumunuz var mı? Zar zor bu sisteme alışmışken, tekrar bir değişiklik her şeyi alt üst eder.

 11. yeni sistemdeki sınav sisteminde neler değişeceği konusunda kafalar baya bi karışık anladığm kadarıyla.
  detaylı bilgi verebilr misiniz?

 12. Puanlamaların tekrardan değiştiği söyleniyor. Aslı var mı? Artık yapılacak olan ikinci sınavda puanlamalara taban ve öğretim puanının ekleneceği söylentisi var. İlk tur için yapılan sınav sonrasında taban puanlarının hesaplamalardaki yeri değişmiş diyorlar. Soru sayılarını yükselttiler di zaten bu değişiklik de geldi ise işimiz var.

 13. YKS puan hesaplama sistemi harika olmuş, çok işimize yarayacaktır. Puan hesaplamaları artık çok kolay oldu. Blog artık takipçisi olacağım.

 14. Öncelikle merhaba, sormak istediğim soru;
  TYT AYT puan hesaplama konusunda iyi olduğunuzu biliyoruz fakat diğer sınavlara yönelik herhangi bir çalışma yapıyor musunuz? Mesela DGS, KPSS, ALES gibi sınavlar da mevcut onlar için de puan tespiti yapmak gerekebiliyor. Kısacas ÖSYM tabanlı sistemlerde daha fazla yer sahibi olacak mısınız ? Umarım sorumu yanıtlarsınız.

  1. İyi günler, son günlerde başlattığımız çalışmalar neticesinde OBP, ÖBP, Diploma Notu ve DGS hesaplamalarını sistemimize ekledik. İlerleyen günlerde tümü için sayfalar oluşturacağız ve ücretsiz olarak hizmetinize sunacağız.

  1. Üniversite tercih robotuna 440 – 450 puan aralığını girdiğimizde ortalama 20.000 düzeylerinde bir sonuçla karşılaşmaktayız.

  1. 1000 – 2000 arasında bir sıralama gelmesini bekliyoruz. Verdiğiniz değerleri ösym puan hesaplama robotumuza yazdığımızda 520 puan civarı elde ettik. Aynı değerleri üniversite tercih rehberimize girdiğimizde (515-525) bin ile iki bin arasında değişen başarı sıralamaları gördük. Tahmini olarak sıralamanız da bu aralıkta olacaktır. Başarılar!

 15. Daha önce de yazdım ama gönderilemedi sanırım
  Umarım cevap verirsiniz
  MF
  Tyt : türkçe33.75. mat37.5 sosyal12.5 fen16.25
  Ayt : mat33.75 fen29
  Obp : 86.13
  Tahmini kaç k olur

  1. Merhaba, tahmini olarak 10.000 civarında bir sonuç ile karşılaşmanız mümkün. Başarılar dileriz!

 16. Yaklaşık 481 puanla nasıl bir sıralama tahmin ediyorsunuz ve bu tahminleri neye göre yapıyorsunuz

  1. İyi günler, Üniversite Tercih Robotu’muzda puan aralığını 475 – 485 arası yapıp, tercih edeceğiniz puan türlerini seçip ortalama sıralama tahmininde bulunabilirsiniz.

 17. Merhaba
  Obp: 92,5
  Tyt 105 net
  Ayt 50 net
  Tahminen kaç bine girebilirim?

  1. YKS Puan Hesaplama aracımız ve üniversite tercih robotumuz üzerinde yaptığımız analiz sonucunda ortalama 25.000 civarında bir sonuç ile karşılaşmanız mümkün.

Yorumlar kapalı.