YKS PUAN HESAPLAMA ROBOTU
YKS Puan Hesaplama

YKS Puan HesaplamaEski YGS – LYS sınavının yerine gelen ve bir anda gündeme oturan yeni sınav sistemi YKS ile ilgili puan hesaplama sorunu yaşanmakta. Bunun temel nedeni ise hala netleşmiş durumların olmaması ve ilk defa yapılmasıdır. Sitemizde YKS Puan Hesaplama ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.
Fakat aslında YKS ile eski sistem arasında aşırı bir farklılık yoktur. Daha önceki senelerde Mart ayında YGS ve haziran ayında LYS yapılıyordu. Bu sene ise iki sınavın tek bir güne çekildiğini düşünmeniz işleri kolaylaştıracaktır. İki oturum şeklinde yapılacak olan sınavın ilk oturumunun ismi TYT (Temel Yeterlilik Testi), ikinci oturumunun ismi ise AYT (Alan Yeterlilik Testi) olarak tanımlandı. YGS – TYT ve LYS – AYT benzeşmesini yapmamız doğru olacaktır.

İlk oturumda daha temel konuların işlendiği ve yine tüm müfredattan sorumlu olacağınız bir sınav sizi bekliyor. İkinci oturumda ise alanınız ile ilgili sorular karşınıza gelecektir. AYT’nin geçerli sayılabilmesi için ilk oturumunda belirli bir puanı yakalamanız gerekmektedir.

Peki nasıl yapılacak? Bu konuda ÖSYM tarafından yayınlanan yönelgeleri takip etmek yeterli olacaktır. Hepsi için belirli bir katsayının yazıldığını görüyoruz. Bu katsayılar üzerinden ise sistemimiz oluşturularak size en doğru puan sonucunu verecektir. Ayrıca diploma notunuza göre Ham ve Yerleştirme puanı olarak iki farklı şekilde sonuç çıkmaktadır. Böylece deneme sınavı puanı hesaplama için veya direkt sınavınızın ardından ne kadar bir puan beklediğinizi görüntülemek için sistemimizi kullanabilirsiniz. 23-24 Haziran’da yapılacak sınava hazırlanırken yksdestek.com sizin yanınızda!
TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu kısımda da TYT Puan hesaplama konusunu göreceğiz. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sınav sisteminin ilk oturumunun ismi Temel Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamanın öncelikli amacı, temel olarak öğrencileri sınamak ve bir puan ortaya çıkarmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve Mart ayında gerçekleşen YGS ile benzeştirebiliriz. Çünkü iki sınavda da öğrenciler tüm derslerden sorumluydu ve sorular temel düzeyde gelmekteydi.

Fakat artık bunu bir adım daha ileriye taşıyarak daha temel düzeye indirmek amaçlanıyor. Soru dağılımında ise ilk açıklamalarda sadece Türkçe ve Matematik derslerinin olacağı belirtilirken daha sonra ani bir karar ile teste Sosyal ve Fen grubu da eklendi.

TYT Soru Dağılımı

 • Türkçe: 40 Soru
 • Temel Matematik: 40 Soru
 • Sosyal Bilimler: 20 Soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • Fen Bilimleri: 20 Soru (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Toplam Soru Sayısı: 120

Süre: 135 dakika.

Yukarıdaki değerleri de gördüğümüzde Türkçe ve Matematik dersleri soru sayısı bakımından daha önemli bir hale geldi. Ayrıca katsayılar üzerinden de değerlerinin yüksek olduğunu söylemek gerekir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde ise geçen seneye oranla soru sayıları düşürüldü ve değerleri azaldı.

2020 YKS Ne Zaman?

Eski sınav sisteminde oluşturulan puan türleri ise bu seneden itibaren kalktı. YGS 1, YGS 2 gibi türler artık sadece TYT olarak nitelendirilmekte. Kısacası yukarıdaki soruların hepsini yapmanız puanınıza etki edecektir.
Ben sayısalcıyım, ilk oturumda sosyal bilimler çözmeme gerek yok.” ya da “Ben sözelciyim matematik ve fen çözmeme gerek yok” gibi düşünceler içinden çıkmalı ve tüm soruları çözmelisiniz.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

En çok sorulan soruların başında da AYT Puan Hesaplama Nasıl yapılır? sorusu geliyor. LYS ile benzer olarak gördüğümüz ikinci oturum sınavının ismi AYT yani Alan Yeterlilik Testi’dir. Bu aşamadaki temel amaç ise öğrencilerin alanlarına göre belirleyici soruları çözmesidir. Toplamda 4 tane alan mevcuttur ve öğrenciler kendi alanlarının sorularından sorumlu olup, alan dışı sorular ekstra puan getirmemektedir.

AYT Alanları Nelerdir?

 • Eşit Ağırlık
 • Sayısal
 • Sözel
 • Yabancı Dil

AYT Soru Dağılımı Nasıl?

 1. Türk Dili ve Edebiyatı / Sosyal Bilimler: Öğrenciler bu bölümde 40 soru ile karşılaşmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı kısmında 24 soru bulunurken Sosyal Bilimler kısmı 16 sorudan oluşmaktadır. Sosyal bilimler sorularının 6 tanesi Coğrafya-1 ve 10 tanesi ise Tarih-1 ‘den gelmekte.
 2. Matematik: Sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin sorumlu olduğu Matematik testi 40 sorudan oluşuyor.
 3. Sosyal Bilimler-2: Sözel öğrencilerinin sorumluluğunda olan bu testte de 40 soru mevcut. Bu sorular 11 Coğrafya-2, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 12 Felsefe Grubu ve 11 Tarih-2 derslerinden gelecek.
 4. Fen Bilimleri: Sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken Fen grubunda 40 soru bulunuyor. 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu olarak bölünmüş durumda.

Sınav için ayrılan toplam süre 180 dakika olarak belirlendi. Eğer sadece kendi alan sorularınızı çözmek istiyorsanız soru başı 2.25 dakika size ayrılan süre. Tabi eğer fazla bir süre kalmış ise diğer testleri de çözebilirsiniz. Fakat sizin girmek istediğiniz alanın puanına herhangi bir katkısı olmayacak. Diğer alan puanlarınızı etkileyecektir.

YGS – LYS Puan Hesaplama

Sınav sistemi değiştiği için YGS ve LYS puan hesaplamalarını ve denemelerini artık göz ardı etmenizde fayda var. Gerek sınav zamanları, gerek sınav süreleri ve gerekse sınavdaki soru sayıları bakımından birçok farklılık söz konusu. Şu an hali hazırda bulunan YGS – LYS puanınızı hesaplayan site veya uygulamaların dışında güncel YKS puan hesaplama servislerini kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Sitemiz bu konuda sürekli olarak güncellenmekte ve öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinde yanında olmaktadır. Bu konuda desteklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak veya arkadaşlarınıza bizden söz ederek sağlayabilirsiniz.

YKS Geri Sayım Sayacı

Öğrencilerin en çok ihtiyaç duydukları şey de kuşkusuz geri sayım sayacıdır. Sınava yakın zamanlarda çok fazla işe yarayan ve öğrencilerin sınava kadarki çalışma programlarını oluşturduğu sırada özellikle kullanılan bu sistemi sitemizde bulabilirsiniz. YKS Geri Sayım sayacı ile birlikte sınava ne kadar süre kaldığını anlık olarak öğrenebilirsiniz.
Sizlere sunduğumuz tyt ayt geri sayım sayacını kullanmak ve YKS sınavına ne kadar kaldı sorusuna cevap vermek için yukarıdaki geriye doğru ilerleyen alana göz atabilirsiniz.

Üniversite Tercih Robotu

Sınavların ardından sonuçlar açıklanacak ve sıra tercihlere gelecek. Burada da yardımınıza sitemiz koşuyor. Üniversite Tercih Robotu sayesinde aldığınız puan ve istediğiniz üniversiteleri anında belirleyerek kendi tercih listenizi oluşturabilirsiniz. Birkaç küçük işlem ile filtreleme yapabilir ve ÖSYM tercih rehberi imkanından faydalanabilirsiniz. Puan türü, üniversite, şehir, bölüm, üniversite çeşidi, puan aralığı ve sıralama aralığı gibi birçok filtreleme yöntemimiz mevcuttur. Siz de hemen üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına ulaşın.

Android Puan Hesaplama Uygulaması

Android cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz uygulamamız sayesinde puan hesaplama yaparken ayrıca üniversite tercih robotu ile hayalinizdeki üniversiteyi seçebilir ve ayrıca istatistikleriniz ile kendinizi değerlendirebilirsiniz. Aşağıdaki görsele tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

yks puan hesaplama robotu uygulaması

Derslerinizde ve sınavlarınızda başarılar dileriz!

  1. 28.000 ile 30.000 arasında bir sonuç çıkacağını düşünüyorum. Başarılar dilerim. 🙂

 1. hocam diploma puanım 81,17 TYT netlerim türkçe 32, matematik 35,75, sosyal 10,50, fen 18,75. AYT netlerim ise matematik 37,50, fen 35,25 şeklinde. puanım 496 çıkıyor. Tahmini sıralama nasıl olur? Cevabınızı bekliyorum

  1. 5000 ile 6000 arasında bir sonuç almanız muhtemel. Umarım hayal ettiğiniz üniversite ve bölüme gidersiniz. Başarılar.

 2. Merhabalar.Ben bu yıl sınava girmedim.2020 tayfayım 🙂 Hedefim Hacettepe ingilizce Tıp! Eğer TYT ve AYT Netlerim söyle olursa istediğim yeri kazanır mıyım?

  TYT:
  Türkçe:40 d Mat:30 D fen:20 d
  Sosyal:20 d

  AYT:
  MAT:40 d Fen:40 d

  Ben çok net ve ciddiyim hocam!Bu netlere ve Hacettepe Tıpa ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağım!Sizce bu netlerle puan ve sıralamam kaç gelir?

  1. Verdiğiniz değerler ile geçtiğimiz yıl sonuçlarını karşılaştırdığımızda %100 ihtimalle Hacettepe Tıp kazanabilirsiniz. Fakat şu an için bunun hesabını yapmak yerine, ağustos sonu gibi gelecek yerleştirme sonuçlarını beklemek daha doğru olacaktır. Ağustos sonu gelecek yerleştirme sonuçları ile YKS’ye göre taban puanları, başarı sıralamalarını daha rahat tespit edeceğiz. Böylece sizin verdiğiniz değerlere göre daha doğru yorumlar yapmamız mümkün olacak. Umarım hedefinize ulaşırsınız.

  2. Çok teşekkür ederim hocam!Çok iyisiniz.Hocam o zaman ben daha net bir sonuç için ağustos sonunda buraya tekrar yorum yapsam olur mu?Bu vesile ile daha net bir sonuca varırız.Tekrardan teşekür ederim.Iyi günler dilerim 🙂

  3. Sn.dr.veysel ben senin bu yoldaki yoldaşın fırat inşallah ikimizde gönlümüzdeki tıp fakultesine yerleşecez bana verdiğin desteklerden dolayı teşekkürler

 3. Merhaba..
  tyt 94
  Ayt 60
  Obp 92.96
  Sıralamam kaç olur? Devlet Tıp gelme ihtimali var mı?

  1. Verdiğiniz net değerlerini göz önünde bulundurduğumuzda birkaç devlet üniversitesinde tıp fakültesi kazanma ihtimaliniz mevcut fakat %30-%40 kazanma şansınız var diyebiliriz.

  1. Merhaba, verdiğiniz değerleri sistemimize işlediğimizde ortalama 8000 – 10000 arasında bir sıralama gelmesini beklemekteyiz.

  1. 3000 – 5000 arasında bir sonuç gelmesi muhtemel. Tabi bu değerler alanlara göre değişebilir. Örneğin EA içinse verdiğiniz değerler 2000 seviyelerinde yer alması mümkün.

  1. YKSDestek ailesi olarak iyi günler dileriz öncelikle.
   Verdiğiniz değerleri puan hesaplama aracımıza girdiğimizde ortalama 435-440 puan arası bir sonuç ile karşılaşmaktayız.
   Bu değerler ile devlet üniversitelerinden ziyade vakıf üniversitelerinde %50 civarında burs alarak diş hekimliği bölümüne yerleşebilirsiniz.

 4. Tyt 102.5 net
  Ayt 62.75 net
  Obp 92

  Sayisal kaç bin olur acaba , teşekkürler ?

  1. Merhaba, verdiğiniz değerleri sistemimize girdiğimizde ortalama 7-8 bin civarında bir sıralama ile karşılaşmaktayız.

  1. Verdiğiniz değerler ile %99 ihtimal ilk 1000 içinde yer alacaksınız ve %70-%80 ihtimal ise ilk 500 içinde yer almanız mümkün. Tebrik ederiz. 🙂

 5. Tyt 105.25 net
  Ayt 71 net
  Obp 89

  Kaç bin olur acaba tıp kazanmayı istiyorum, teşekkürler ?

  1. 2500 – 3500 arasında bir sıralama gelmesi mümkün. Başarılar dileriz.

 6. Gerek Yks puan hesaplama konularında gerek yks hakkında destek olacak toolları ile bizlere yardımcı olan güzel bir websitesi. Yorumlarda bizlere fazlasıyla yardımcı olmaktan çekinmiyor bazen üşenenler için kendisi hesaplama yapıyor. Hızlı ve stabil çalıcan bir yks puan hesaplama sistemine sahip olan yksdestek.com cidden bu konularda sizlere yardımcı olabilecek türden en iyi websitesi. Bu konuda teşekkür etme ihtiyacı duydum.

 7. hocam obp:95 tyt:98 ayt:63.25 sizce sıralamam nasıl gelir? teşekkürler şimdiden

  1. Ortalama 15.000 – 20.000 arası bir sonuç gelebilir. Başarılar dileriz.

 8. tyt türkçe:30/mat:38/fen:12,5/sos:14,25
  ayt mat:21/edb:19,25 /fen:8,75 aytde hem fen hem de edebiyat çözdüm tm ve mf sıralamam tahmini kaç gelir?

 9. Tyt mat 25
  Tyt sosyal 4
  Tyt türkçe 30
  Tyt fen 12
  Ayt mat 25
  Ayt fen 20
  Obp 91,49
  Sayısal sıralamam sizce ortalama kaç gelir??

  1. Verdiğiniz değerler sonucunda ortalama 60.000 seviyesinde bir sıralama alırsınız.

  1. Verdiğiniz puan ile ortalama 25.000 – 30.000 arasında bir sıralama almanız mümkün.

  1. 460 puan ile ortalama 15.000 – 20.000 arasında bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.