Coğrafi Konum – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya Coğrafi Konum Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Coğrafya’nın temellerinden biri olan ünite ile karşınızdayız. Liseden mezun olan her bireyin, bilmesi gereken ve öğrenmesi zorunlu tutulan konularından biri olması sebebiyle sınavlarda da sıkça karşımıza gelmektedir. Sizlere YKS Coğrafya Coğrafi Konum konu anlatımı içeriklerinin yanı sıra YKS Coğrafya Coğrafi Konum soru çözümü videoları sunarak daha rahat şekilde öğrenmenizi hedefliyoruz.

İlk olarak Özel Konum başlığı ile derse giriş yapacağız ve beraberinde Matematiksel Konum ile olayları ilerleteceğiz. Ayrıca bu konumlamaların sebeplerini, doğurduğu sonuçları da ülkeler bazlı görmemiz mümkün. Türkiye’nin özel ve matematiksel konumunu ise daha detaylı şekilde yorumlayacağız. Paralel, meridyen, yerel saat, ortak saat ve saat dilimleri gibi standart kavramlar ve anlamları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yavaş yavaş üniteyi tamamlamış oluyoruz.

YKS Coğrafya Konu Dağılımı ve soru dağılımı sayfamızda belirttiğimiz üzere direkt olarak Coğrafi Konum olarak görmeyebilirsiniz. Paralel – Meridyen Özellikleri ismiyle de yer edinebilmektedir. Geçtiğimiz senelerde her sene muhakkak bir soru ile karşımıza çıkarken bazı senelerde ikişer kere sorulmuş durumda. Fakat güncel sınav sisteminde soru sayılarında değişiklik bulunduğu için birden fazla soru ile karşımıza geleceğini düşünmüyoruz.

  Çevre ve Toplum - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Coğrafi Konum Konu Anlatımlı Video

İşin içine özellikle Matematiksel konum bölümünden dolayı sayısal durumlar da girdiği için daha detaylı ve daha dikkatli dinlenilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden Coğrafi Konum konu anlatımı videosu olarak Kampüs kanalında yayınlanmış ve toplamda 55 dakikalık süreye sahip olan videoyu izlemenizi öneriyoruz. İçinde birkaç soru çözümü de bulunuyor fakat bunun için ayrıca bir videoyu aşağıda sunmuş durumdayız.

Coğrafi Konum Soru Çözümlü Video

Sınavda çıkan soru tiplerine baktığımızda genelde Türkiye’nin konumu ile ilgili olaylar ile karşılaştığımızı görüyoruz .Bu yüzden Sosyal Hocam isimli kanal tarafından yayınlanan ve direkt olarak Türkiye’nin Coğrafi Konumu’nu ilgilendiren soru çözüm videosunu önermekteyiz. Tabi bunun dışında pek çok Coğrafi Konum soru çözümü içeriği de mevcut.