Beylikten Devlete (1300-1453) – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Tarih Beylikten Devlete (1300-1453) Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Tarih müfredatının büyük bir çoğunluğunu Osmanlı Devleti oluşturmaktadır. Bu içeriğin başlangıcı için ise şimdi aktaracağımız üniteyi göstermemiz gerekir. Eğer dersi iyi anlamak, yüksek net yapmak istiyorsanız öncelikli olarak buraya dikkatinizi vermeniz gerekir. Eğer aşağıdaki kaynaklarda sizlere anlatılanları tam kavrayamazsanız ilerleyen başlıklarda sorun yaşayabilirsiniz. Lafı uzatmadan Beylikten Devlete (1300-1453) konu anlatımı ile birlikte Beylikten Devlete (1300-1453) soru çözümü kaynaklarına bakalım.

YKS TARİH (TYT-AYT) TÜM KAYNAKLAR İÇİN TIKLAYIN ★

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu, 1290’lı yılların sonu ve 1300 olarak kabul edilir. Günümüzde bu konuda net bir cevap maalesef bulunmamakta. Kösedağ Savaşı sonrası dağılan Türkiye Selçuklu Devleti’nin bir ferdi olan ve bu savaşın sonunda beyliği ile birlikte bağımsız tek bir güç haline gelen Osmanlı, ismini kurucusu Osman Bey’den alır. Bu aşamada yaşanan olayları padişahlara göre sınıflandıracağız. İlk olarak Osman Bey, ardından Orhan Bey ve beraberinde I. Murat, Yıldırım Bayezit, Fetret Devri ve devam ederek Fatih Sultan Mehmet devrine kadar geleceğiz.

  Türkiye Tarihi - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Fatih Sultan Mehmet dönemi ile birlikte artık bir süper güç haline gelmiş ve dünyaya kafa tutacak konumda olan imparatorluğun başından birçok savaş geçmiştir ve bunların sebeplerinden sonuçlarına kadar her şeyi detaylı şekilde öğreneceğiz.

Geçtiğimiz yıllarda Beylikten Devlete (1300-1453) ünitesi için dağınık bir grafik görüyoruz. Örneğin 2014 ve 2015 yıllarında bu kısımdan herhangi bir soru sorulmadı fakat 2016 ile 2017 yıllarında birer soru olarak karşımıza geldi. Yeni müfredat ile birlikte TYT kısmında %50 ihtimal 1 soru geleceğini düşünüyoruz. Fakat ikinci oturuma çalışanlarda bu oranın daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Beylikten Devlete (1300-1453) Konu Anlatımlı Video

Hızlı bir şekilde konu anlamak ve önemli kısımlarını öğrenmek isteyenler için Kampüs kanalı tarafından yayınlanan ve şu ana kadar 100.000 kişi tarafından izlenmiş Beylikten Devlete konu anlatımı videosunu önermekteyiz. Fakat biraz daha detay isterseniz 3-4 videodan oluşan ve Hocalara Geldik imzası taşıyan seriyi önermekteyiz. Daha detaylı ve tam olarak üniteyi size anlatmaktadır. Youtube üzerinden aratarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Beylikten Devlete (1300-1453) Soru Çözümlü Video

Eğer ders anlatımı ile ilgili olayı tamamladıysanız soru çözümü videosuna geçebilirsiniz. Beylikten Devlete Soru çözümü videosu için önerimiz Hocalara Geldik kanalı tarafından yayınlanan ve yaklaşık 10 dakikalık süreye sahip olan içeriktir. Pratik olarak soru tiplerini ve nasıl çözüleceklerini sizlere aktarmaktadırlar. Bu iki içeriği de tamamladıktan sonra artık soru bankanızı açıp çözmeye başlayabilirsiniz.

  En Uzun Yüzyıl - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Tarih Soruları açısından önemli bir yere sahip olan bu konuyu baştan sonra çok iyi şekilde bilmenizi tavsiye ediyor, sınavlarınızda başarılar diliyoruz.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir