Beslenme ve Diyetetik Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

Beslenme ve diyetetik bölümü, son dönemlerde en çok ilgi gören bölümler arasında yer alıyor. Birçok üniversite bu bölümü açmış ve öğrenci kapasitesini artırmıştır. En çok ilgi gören bölümler arasında yer alan bu bölüm, sürekli olarak yenilikler geliştiriyor ve bünyesine gerekli olan tüm ders niteliklerini ekliyor.

2019 yılında bölümün hızla yayılması ve bu bölümde öğrenim gören öğrenci sayısının artması bekleniyor. Bölümün taban puanları şu şekilde;

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ – 429,09120

EGE ÜNİVERSİTESİ- 409,134

MARMARA ÜNİVERSİTESİ- 409, 76

ANKARA ÜNİVERSİTESİ- 407,670

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

Beslenme ve Diyetetik Nedir?

Sağlıksız beslenmenin getirisiyle birçok insan, kilo almaya başladı ve bu durum hızla devam ediyor. Beslenme konusunda oldukça dikkatsiz davranılması nedeniyle uzman kişilerden yardım almak gerekiyor ve bunun için de yeterli eğitimi veren bir bölüm olan beslenme ve diyetetik bölümü açılıyor. Bu bölümden mezun olan kişiler diyetisyen olarak görev yapabiliyor ve insanlara sağlıklı bir yaşamı aşılıyor. Diyet programları, tüketilecek ve tüketilmeyecek tüm besinler için bu bölüm mezunlarına yani diyetisyenlere başvurmak gerekiyor.

  Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Beslenme ve Diyetetik Hakkında Bilgi

Beslenme ve diyetetik bölümü derslerinin içeriği, toplum sağlığı ve beslenmesi, beslenme şekilleri ve düzenleri gibi sağlık açısından beslenme türlerini konu alır. Bölüm içerisinde sık sık beslenme alışkanlıkları üzerine ağırlık verilir ve bu konularda araştırmalar yapılır. Beslenme ve diyetetik bölümü, 2 yıllıklar için YGS 2, 4 yıllıklar için MF kısmından alım yapar. Bölümün puanları 400 ile başlayıp 480 ile bitmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İş İmkanları

Zamanla daha da artan sağlıksız beslenme ve kilo artışı nedeniyle bölüm oldukça ilgi gördüğü için, iş imkanları oldukça yüksektir. Bölümün mezunlarının iş bulma olanağı çok fazladır ve iş alanları da oldukça geniştir. Beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan diyetisyen adayları çok fazla alanda işlerini yapabilirler.

  • Hastaneler,
  • Okullar,
  • Yurtlar,
  • Kamu Kuruluşları,
  • Özel olarak açılmış diyetisyen büroları,
  • Fabrikalar,
  • Restoranlar
  • Spor merkezleri
  • Gibi birçok alanda hem özel hem de kamu görevlisi olarak görev yapabilirler.