Beşeri Sistemler – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya Beşeri Sistemler Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Doğal Sistemler ile ilgili detayları paylaştıktan sonra şimdi sırada Beşeri Sistemler var. Coğrafya’nın temel ünitelerinden biri olsa da ilk oturumda daha çok bölümlere ayrılarak aktarılmış olan bu başlık Alan Yeterlilik için ise tek bir ünite üzerinde hareket ediyor. AYT Coğrafya Beşeri Sistemler konu anlatımı için sizlere sunulan videoları izledikten sonra AYT Coğrafya Beşeri Sistemler soru çözümü videosunu izleyerek ne tip soruların çıktığını öğrenebilirsiniz.

Aşama aşama incelediğimiz zaman öncelikli olarak Nüfus Özelliklerini görmekteyiz. Nüfus sayımları ve tarihsel değişimleri ile ilgili bilgileri edindikten sonra alansal dağışa bakacağız. Bu alansal dağılışa etki eden doğal ve beşeri faktörleri tek tek inceleyeceğiz. Nüfus piramitleri gibi bilimsel konular üzerine yoğunlaştıktan sonra bu piramitlerin nasıl yorumlanabileceğini göreceğiz. Tarihsel süreçte yer alan Kavimler Göçü gibi önemli durumları inceledikten sonra genel olarak göçlere bakarak üniteyi tamamlayacağız.

Ünite aslında bir bütün olarak incelendiğinde çok fazla alt üniteyi beraberinde getirmektedir. Bu şekilde inceleme yapıldığında her alt üniteden ortalama 1 veya 2 soru gelmekte fakat direkt ana başlığa bakarsak ortalama 10 sorunun buradan geldiğini söylememiz gerek. Çok ciddi derecede önem verilmesi gereken bir alan.

  Nüfus ve Yerleşme - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Beşeri Sistemler Konu Anlatımlı Video

Yukarıda yer alan video aslında ünitenin ilk videosu. Bunun gibi birkaç video daha bulunuyor ve sadece yukarıda yer alanı izlemeniz yeterli olmayacaktır. Kampüs kanalı tarafından yayınlanan Beşeri Sistemler konu anlatımı video serisi, bu alanda en iyisi diyebiliriz. Güncel AYT Müfredatına uygun şekilde hazırlanmasından dolayı ne eksik ne fazla bilgi alacaksınız. Anlatılanları sadece ezberlemek için değil, verilen örnekler dahilinde mantığınıza koyarak ilerlemenizde fayda var.

Beşeri Sistemler Soru Çözümlü Video

Alan Yeterlilik Testi sınavının Beşeri sistemler bölümünde en çok soru Nüfus ve Yerleşme’den gelmektedir. Beşeri Sistemler soru çözümlü videosu olarak da sizlere Hızlı Kalem tarafından yayınlanan ve toplamda 11 dakikadan oluşan videoyu önermekteyiz. Bu içerik sayesinde sınavda çıkabilecek soruları rahatlıkla görebilirsiniz. İnceleme yaptıktan sonra test kitabınızı açarak iki videonun meyvelerini toplamaya başlayabilirsiniz.

AYT Coğrafya Konu Dağılımı bakımından önemli yere sahip olan bu üniteyi inceledikten sonra diğer konulara da bakmak isterseniz ilgili linke tıklamanız yeterli olacaktır.

İçindekiler

  Coğrafi Konum - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü