Batı Dilleri Bölümü Taban Puanları – Başarı Sıralaması

Bati Dilleri Bolumu Taban Puanlari ve Basari SiralamasiBatı Dilleri, Avrupa dillerinin eğitimin verildiği alanlara denmektedir. Türkiye’de Avrupa dilleri üzerine eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Bu eğitimlerde dil anlatım kuralları ve edebiyatı üzerine durulmaktadır.

Batı Dilleri bölümü başarı sıralaması genelde çok yüksektir. Genelde sıralamada ilk 75.000 kişi arasında olan kişiler Batı Dilleri’ne ait bölümlere girebilir. Batı Dilleri bölümü taban puanı ise üniversitelere göre değişmektedir. Düşük puan ile alan üniversiteler 300 ve üzeri puanlardan almaktadır. Bu bölümler için en yüksek taban puanı Boğaziçi Üniversitesi’nden istenmektedir ve bu puan 485,151 olarak belirlenmiştir. Batı Dilleri bölümü kontenjanı ise üniversiteye göre değişmek ile beraber 50 ile 100 arasındadır. Burslu eğitimler için kontenjanlar daha düşüktür. Üniversitelerde bölümler Batı Dilleri ve Edebiyatı olarak adlandırılmaktadır.

ÜniversiteProgram AdıPuan TürüŞehirTaban PuanıBaşarı Sırası
KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİBatı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı)DİLBİŞKEK-KIRGIZİSTAN237,2725454,82

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

Batı Dilleri Nedir?

Batı dilleri Avrupa ve çevresinde konuşulan dillerdir. Batı dilleri nelerdir? Batı dilleri İngiliz, İtalyan, İspanyol, Fransız ve Alman dillerinden oluşmaktadır. Bu dillerde eğitim veren fakültelerin kullandığı isimdir. Ülkemizde bu dillerde eğitim veren üniversitelerin sayısı fazladır. Taban puanları ve sıralamaları genelde yüksektir. Batı dilleri gibi üniversitelerde Türk dilleri, Asya dilleri gibi bölümler de bulunmaktadır.

  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Batı Dilleri Hakkında Bilgi

Batı dilleri arasında ülkemizde en çok tercih edilen bölüm İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüdür. Dil ve edebiyat bölümleri dışında mütercim tercümanlık ile alakalı bölümler de bu kapsamdadır. Bölümlerde dillerin gramer özellikleri anlatılmak ile beraber dilin klasik edebi eserleri de incelenmektedir. Böylece eğitim alınan dilde uzmanlaşma sağlanmaktadır.

Batı Dilleri İş İmkanları (Ne İş Yapar?)

Batı dilleri ile alakalı bir bölüm okuyan kişi okuduğu dil üzerine formasyon alıp öğretmenlik yapabilir. Çevirmenlik veya tercümanlık yapabilir. Turist rehberliği de yapma hakkına sahiptir. Ayrıca yurt dışında da çalışma imkanına sahiptir.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 5,00)
Loading...