Basınç ve Kaldırma Kuvveti – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Basınç ve Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı

Sayısal öğrencilerinin lisenin başından beri her sene gördüğü bir konu ile TYT Fizik konularına devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Madde ve Özelliklerini incelemiştik. Şimdi ise TYT Fizik Basınç ve Kaldırma Kuvveti konu anlatımı, ardından da TYT Fizik Basınç ve Kaldırma Kuvveti soru çözümü için kaynak tavsiyesinde bulunacağız. Bu konuda olabildiğince detaylı araştırma yaptık. Çünkü sınavda çıkma ihtimali çok yüksek.

Dersin kazanımlarını incelediğimiz zaman öncelikle katılarda basınç konusuna değineceğiz. Özellikle günlük hayatımıza yansıtarak basınç olayının katılarda nasıl işlediğini fizik bilimi üzerinden görmüş olacağız. Basınç ve Kaldırma Kuvveti konu anlatımının ikinci aşamasında basıncı etkileyen faktörleri ve Bernoulli basıncı olayına yoğunlaşacağız. Bu kısım oldukça önemlidir.

Diğer kısımda ise Kaldırma Kuvveti ve bunun basınçla ilişkilerini, Arşimed prensibi gibi olaylara değineceğiz. Aslında bu alt başlıklara baktığımızda kesinlikle öğrenilmesi gereken, hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz prensipleri öğrenmiş olacağız.

Basınç ve Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımlı Video

Basınç ve Kaldırma Kuvveti konu anlatımı olarak bakıldığında uzun solukludur. Aslında uzun uzun, detaylı öğrenilmesi çok önemlidir. Çünkü çok ince detayları bulunmakta. Bu detaylar üzerine yoğunlaştığınızda soru kaçırma ihtimaliniz de azalır. Sizler için 26 kısa videodan oluşan ve Ahmet Yılmaz imzası taşıyan içerikleri tavsiye ediyoruz. 2016 yılında yayınlanmasına rağmen günümüz müfredatına birebir uygundur. Her video ortalama 10 dakikadan oluşmaktadır. 2-3 saatte TYT Fizik Basın ve Kaldırma Kuvveti konu anlatımını tamamlayabilirsiniz.

  Dinamik - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Basınç ve Kaldırma Kuvveti Soru Çözümlü Video

Dikkatli ve ilginizi vererek ders anlatım videolarını izledikten sonra şimdi sırada soru tiplerini öğrenmede. Bunun için Hocalara Geldik kanalı tarafından yayınlanan Basınç odaklı soru çözümü videosunu önermekteyiz. Fakat bitirdikten sonra devam videosunu da izlemeyi unutmayın. Yoksa her şey yarıda kalmış olacak. TYT Fizik Basınç ve Kaldırma Kuvveti Soru çözümü videosunu izledikten sonra soru bankanızı açarak öğrendiklerinizi pekiştirmeyi unutmayın!

Eğer diğer konulara liste şeklinde bakmak veya TYT Fizik Soruları hakkında istatistikler öğrenmek isterseniz sayfamıza bekleriz.