Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü hem önlisans hem de lisans olarak sağlanan bir bölümdür. Adayların eşit ağırlık puanları üzerinden yerleştirme yapılmaktadır. Türkiye’de birçok üniversitede eğitimi verilmektedir.

Sigorta faaliyetleri de öğretilmektedir. Her türlü sigortacılık faaliyetleri hakkında bilgi verilmektedir. Öğrenciler üçüncü sınıfa kadar iki alan için ortak derslerini alır. Üçüncü sınıfa gelince bir alanda uzmanlaşma dersleri almaya başlanılmalıdır.

ÜniversiteProgram AdıPuan TürüŞehirTaban PuanıBaşarı Sırası
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİBankacılık ve Sigortacılık(Fakülte) (Tam Burslu)TMİSTANBUL309,71301147,412
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİBankacılık ve Sigortacılık(Fakülte) (Tam Burslu)TMİSTANBUL294,91393178,837
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİBankacılık ve Sigortacılık(Fakülte) (%50 Burslu)TMİSTANBUL
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİBankacılık ve Sigortacılık(Fakülte) (%50 Burslu)TMİSTANBUL

ÜNİVERSİTE TERCİH ROBOTUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bankacılık ve Sigortacılık Nedir?

Bankacılık ve sigortacılık faaliyetlerinde kariyer elde etmek isteyenlerin okumak istediği bölümdür. Bankacılık ve sigortacılıkta temel unsurların benzediği görülmektedir. Bankalarda havale, teminat mektubu, akreditif açmak, dış ticaret finansmanı, döviz işlemleri, opsiyon, swap, portföy, vadeli işlemler vb. işlemler sağlanmaktadır Sigortacılıkta da benzer işlemler yapılmaktadır. Ayrıca kaza, deprem, hırsızlık vb. alanlar için sigorta sağlanmaktadır. Bankacılık ve Sigortacılık dersleri de bu konulardan seçilmektedir.

  Raylı Sistemler Mühendisliği Taban Puanları - Başarı Sıralaması 2019-2020

Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Hakkında Bilgi

Bankacılık ve Sigortacılık 4 yıllık eğitim veren okullarında bölüm, iki ayrı alandan eğitim vermiş olmaktadır. Bankacılık eğitiminde bankalarda yapılan işlemler hakkında bilgi verilmektedir. Bu eğitimler sırasında öğrencilerin tüm işlemleri öğrenmesi sağlanır.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü başarı sıralaması Türkiye genelinde ortalama olarak 130.000 ile 150.000 arasındadır. Genelde vakıf üniversitelerinde bu eğitim verilmektedir. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü taban puanı ise 270 ile 337 arasında değişmektedir. Bölüme TM-1 puanıyla girilmektedir. Bölümün en yüksek puana sahip olduğu üniversite 337,54 puan ile Kadir Has Üniversitesi’dir. Bu puan %100 bursla gitmek isteyen öğrencilerden istenen puandır. %50 burslu olarak girmek isteyenlerden 250 puan istenmektedir. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü kontenjanları ise %100 burslu ve diğer burslu ya da burssuz seçeneklere göre değişmektedir. %100 burslu eğitim için genelde 5 ile 7 arasında ve %50 burslularda 15 ile 50 arasında bir kontenjan sağlamaktadır.

Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) İş İmkanları (Ne İş Yapar?)

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun olan kişiler alanına göre işlerde çalışabilir. Banka ve sigorta alanında uzman veya yönetici konumunda çalışabilirler. İsterlerse kendi sigortacılık faaliyetlerini işletebilecek bir işletme de kurabilirler.

  Radyo, Televizyon ve Sinema Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir