Balıkçılık Teknolojisi (Yüksekokul) Taban Puanları – Başarı Sıralaması

Balikcilik Teknolojisi Yuksekokul Bolumu Taban Puanlari Basari SiralamasiBalıkçılık teknolojisi bölümünün 2 yıllık olduğu meslek yüksek okulları da bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, balıkçılık teknolojisi, dalgıçlık, pazarlama gibi alanlarda uzman olmak üzere yetiştirilmektedir. Balıkçılık teknolojisi bölümünün yüksekokullarda eğitim vermesinin önünü açan ilk üniversite Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi olmuştur. Balıkçılık teknolojisi mühendisliği hangi üniversitelerde var sorusunu cevaplandırırken, Türkiye’nin kıyı kentlerinden birkaç üniversite söylemek mümkündür.

ÜNİVERSİTE ADIFakülteBölüm adıPuan
Türü
KONT.YERL.Taban PuanlarıEN BÜYÜK
PUAN
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİGökçeada Uygulamalı Bilimler YüksekokuluBalıkçılık TeknolojisiSAY33214,32457224,07448

ÜNİVERSİTE TERCİH ROBOTUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Balıkçılık Teknolojisi Nedir?

Balıkçılık teknolojisi bölümünün 2 yıllık eğitim verdiği yerlerde, dalgıçlık, balıkçılık, işleme ve yetiştiricilik eğitimleri verilmektedir. Bu bölüm daha çok pratiğe dayalı olduğu için, kontenjanlar genel olarak sınırlıdır. Bu bölümün 4 senelik mühendislik tercihi de vardır. İsteyenler DGS sınavıyla bu bölüme geçiş sağlayabilir.

Balıkçılık Teknolojisi Hakkında Bilgi

Balıkçılık teknolojisi bölümü taban puanı genel olarak 200 ve civarındadır. Ancak bu puan, bölümün tercih edilme oranına göre her sene değişmektedir. Bu bölümde okuyan öğrenciler, özellikle balıkçılık ve yetiştiricilik konusunda profesyonel eğitim alırlar. Bu bölümden mezun olan kişilerin, deniz alanında iş bulması da oldukça kolaydır. Serbest çalışmalar da yürütülebileceği gibi, akademik alanda ilerlemek de mümkündür.

  Bankacılık ve Finansman Bölümü Taban Puanları - Başarı Sıralaması

Balıkçılık Teknolojisi İş İmkanları

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği taban puanları bu alandan daha yüksektir. Balıkçılık teknolojisi bölümü başarı sıralaması da mühendislik bölümüne göre daha düşüktür. Bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin, eğitimlerini tamamlamak üzere DGS sınavına girebilirler. Buradan mezun olan kişiler, balıkçılık ve dalgıçlık konusuyla alakalı her türlü mesleki girişimde bulunabilirler. Balıkçılık teknolojisi bölümü kontenjanı genel olarak 10-20 kişiyle sınırlandırılmıştır. Tamamen pratiğe dayalı olan bu bölüm, öğrenci kontenjanını sınırlı tutarak daha kaliteli eğitim vermeyi hedeflemektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler, balıkçılık konusundaki uzman bilgileriyle teknolojik çalışmalar yürütmek üzere iş sahasında yer edinebilirler.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir