AYT Edebiyat Konuları – YKS Edebiyat Soru Dağılımı

AYT Edebiyat Konuları


Üniversiteye giriş sınavlarında Türk Dili ve Edebiyatı dersinin yeri her zaman ayrıdır. Çünkü direkt olarak hem Sözel hem de Eşit Ağırlık öğrencilerinin yapması gereken bir ders olmasında dolayı günümüzde en çok dikkat edilenlerin başında geliyor. Ayrıca müfredat amacı vs. düşünüldüğünde her Türk gencinin kesinlikle ilgisini göstermesi gereken bir alan. Güncellenen sınav sistemi ile birlikte AYT Edebiyat ‘ın öğrenciye ve sınava etkisi ciddi oranda arttı. Bu yüzden öğrenciler de işlerini şansa bırakmamak adına şimdiden AYT Edebiyat Konu Dağılımı’nı ve AYT Edebiyat Konuları ‘nı inceliyor.

YKSDestek.com ekibi olarak sizlere YKS Edebiyat Konu Dağılımı ile birlikte detaylı olarak YKS Edebiyat Konuları ‘nı aktaracağız. Fakat işimiz sadece bununla da bitmiyor. Sınavda karşınıza çıkan soruların dağılımı oldukça hayati önem taşır. Bu yüzden ince ayrıntısına kadar AYT Edebiyat Soru Dağılımı ve AYT Edebiyat Soruları hakkında da bildiklerimizi paylaşacağız.

Sizlere sadece temel bilgiler ve istatistikler vermek yerine önerilerde bulunarak çalışma programlarınızı ve hedeflerinizi belirlemenizde yardımcı olmak istiyoruz. Bu açıdan YKS Edebiyat Soru Dağılımı ile ilgili bilgiler verirken hangi derslere ağırlık göstermeniz gerektiği, YKS Edebiyat Soruları ‘ndaki spesifik özellikleri de paylaşacağız.
★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

AYT Edebiyat Konu Dağılımı

1) Güzel Sanatlar ve Edebiyat2) Metinlerin Sınıflandırılması
3) Şiir Bilgisi4) Söz Sanatları
5) İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı6) İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı
7) Halk Edebiyatı8) Divan Edebiyatı
9) Edebiyat Akımları10) Tanzimat Edebiyatı
11) Servet-i Fünun Edebiyatı12) Fecr-i Ati Edebiyatı
13) Milli Edebiyat14) Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
15) Batı Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı dersi diğerlerine göre biraz daha içine kapanık ve her an can alıcı sorular ile karşımıza çıkabilecek bir ders. Bu yüzden her konusuna en ince ayrıntısına kadar çalışmanız gerekir. AYT Edebiyat Konu Dağılımı ile ilgili bilgiler vermeden önce belirtmek isteriz ki yorumlama özelliği bu aşamada çok fazla ön planda değil. Genel anlamda bilgiye ve ezbere dayalı sorular ile karşılaşıyoruz. Bu da AYT Edebiyat Konu Dağılımı ‘nın spesifik özelliklerinden birisi.

AYT Edebiyat Konuları Hakkında

  • Yazar ve eser ilişkileri ile ilgili sorular çok fazla karşımıza çıkıyor. Özellikle edebiyat zamanlarında çıkan içerikler genelde bu yönde. Eser – Konu, Eser – Tür, Yazar – Eser, Yazar – Edebiyat Türü gibi ikili konuları iyi şekilde kavramanız gerekmekte.
  • Edebi dönemler ile ilgili çıkan sorularda genelde sembol isimler kullanılır. O dönemin en öne çıkan isimleri AYT Edebiyat Konuları içinde yer alıyor.
  • Çalışma yaparken AYT Edebiyat Konuları ‘nı özellikle edebi türlerde kronolojik olarak çalışın. Aksi takdirde tüm bildikleriniz birbirine karışacaktır.

YKS Edebiyat Konu Dağılımı ve YKS Edebiyat Konuları hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından şimdi soru dağılımına bakalım.
AYT Edebiyat Soru Dağılımı

KONULAR201120122013201520162017
TOPLAM565656565656
Sözcükte Anlam2123
Cümlede Anlam344345
Paragrafta Anlam111211151412
Eylemsi
Sözcük Türleri112
Çekim Ekleri
Karma Dilbilgisi245213
Yazım Kuralları11111
Anlatım Bozuklukları11
Noktalama İşaretleri111
Yazınsal Türler (Düzyazı)85521
Söz Sanatları11212
Tiyatro11
Sözlü Anlatım Türleri1
Şiir Bilgisi223
İslamiyet Öncesi ve Dönemi Türk edebiyatı13211
Halk Edebiyatı12233
Divan Edebiyatı436544
Edebiyat Akımları21111
Tanzimat Edebiyatı523231
Servet-İ Fünun Ve Fecr-İ Ati Edebiyatı223423
Milli Edebiyat417112
Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı8147121011

Müfredat AYT Edebiyat üzerine olsa bile Türkçe soruları da karşımıza çıkmaktadır. Bundaki temel amaç Türkçe ile Edebiyat’ın iç içe bir ders olması. Kısacası sınavda sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersi soruları değil ayrıca Temel Türkçe soruları ile de karşılaşacaksınız. Fakat biz AYT Edebiyat Soru Dağılımı yaparken sadece ikinci kısım ile ilgileneceğiz. Eğer ilk kısım müfredatını istiyorsanız TYT Türkçe Konu Dağılımı ve Soru Dağılımı içeriğini inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim AYT Edebiyat Soru Dağılımı ile ilgili detaylara…

AYT Edebiyat Soruları Hakkında

  • Paragrafta anlam ciddi bir yer kaplıyor. Fakat bu sorular oluşturulurken genelde Edebi Dönemler ile ilgili bilgilerden de faydalanmanız isteniyor.
  • AYT Edebiyat Soruları ‘nda bir diğer önemli husus Divan Edebiyatı’dır. Fark ettiyseniz neredeyse her sene ortalama 5-6 adet soru ile karşımıza çıkıyor. YKS ile birlikte soru sayısı azaldığından dolayı ortalama 3-4 tane diyebiliriz.
  • Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı da sınavın bir diğer ana karakterlerinden. AYT Edebiyat Soruları ‘ndan ziyade geçtiğimiz seneleri incelersek ortalama 10-12 arası geliyor.

YKS Edebiyat Soru Dağılımı ve YKS Edebiyat Soruları hakkında tavsiyelerimizi de verdik. Eğer sizin sormak istediğiniz bir soru var ise AYT Edebiyat Konuları hakkında yorum alanından bize ulaşabilirsiniz.  1. YKS Edebiyat soru dağılımına bakınca cumhuriyet dönemi 2 soru diyor mesela. Koskoca cumhuriyet dönemi için. Edebiyat konularını, yazar-eserleri öğrenmek için aylarını veresi gelmiyo insanın sırf bu yüzden. Ben internetten animonik’ten eğitim seti aldım bu yüzden. Böyle bi 7-10 günde bütün edebiyat problemimi çözdüm abi. Hem animasyonlarla anlattıkları için sıkıcı da olmuyo gidin deneyin ben tavsiye ederim kasmayın kendinizi boş yere bu kadar

  2. YKS Edebiyat soru dağılımı için yeni bir kitap öneriliyor. Daha çok önemli olan soru çeşitleri internette var ancak. Son hali ile hazırlanan bu kitaplardan faydalanmanızı dilerim. Değişkenlik bol olduğu için soru detayları ve dağılımları da değişebiliyor.

Yorumlar kapalı.