AYT Edebiyat Konuları – YKS Edebiyat Soru Dağılımı

AYT Edebiyat KonularıÜniversiteye giriş sınavlarında Türk Dili ve Edebiyatı dersinin yeri her zaman ayrıdır. Çünkü direkt olarak hem Sözel hem de Eşit Ağırlık öğrencilerinin yapması gereken bir ders olmasında dolayı günümüzde en çok dikkat edilenlerin başında geliyor. Ayrıca müfredat amacı vs. düşünüldüğünde her Türk gencinin kesinlikle ilgisini göstermesi gereken bir alan. Güncellenen sınav sistemi ile birlikte AYT Edebiyat ‘ın öğrenciye ve sınava etkisi ciddi oranda arttı. Bu yüzden öğrenciler de işlerini şansa bırakmamak adına şimdiden AYT Edebiyat Konu Dağılımı’nı ve AYT Edebiyat Konuları ‘nı inceliyor.

YKSDestek.com ekibi olarak sizlere YKS Edebiyat Konu Dağılımı ile birlikte detaylı olarak YKS Edebiyat Konuları ‘nı aktaracağız. Fakat işimiz sadece bununla da bitmiyor. Sınavda karşınıza çıkan soruların dağılımı oldukça hayati önem taşır. Bu yüzden ince ayrıntısına kadar AYT Edebiyat Soru Dağılımı ve AYT Edebiyat Soruları hakkında da bildiklerimizi paylaşacağız.

Sizlere sadece temel bilgiler ve istatistikler vermek yerine önerilerde bulunarak çalışma programlarınızı ve hedeflerinizi belirlemenizde yardımcı olmak istiyoruz. Bu açıdan YKS Edebiyat Soru Dağılımı ile ilgili bilgiler verirken hangi derslere ağırlık göstermeniz gerektiği, YKS Edebiyat Soruları ‘ndaki spesifik özellikleri de paylaşacağız.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

AYT Edebiyat Konu Dağılımı

1) Güzel Sanatlar ve Edebiyat 2) Metinlerin Sınıflandırılması
3) Şiir Bilgisi 4) Söz Sanatları
5) İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı 6) İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı
7) Halk Edebiyatı 8) Divan Edebiyatı
9) Edebiyat Akımları 10) Tanzimat Edebiyatı
11) Servet-i Fünun Edebiyatı 12) Fecr-i Ati Edebiyatı
13) Milli Edebiyat 14) Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
15) Batı Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı dersi diğerlerine göre biraz daha içine kapanık ve her an can alıcı sorular ile karşımıza çıkabilecek bir ders. Bu yüzden her konusuna en ince ayrıntısına kadar çalışmanız gerekir. AYT Edebiyat Konu Dağılımı ile ilgili bilgiler vermeden önce belirtmek isteriz ki yorumlama özelliği bu aşamada çok fazla ön planda değil. Genel anlamda bilgiye ve ezbere dayalı sorular ile karşılaşıyoruz. Bu da AYT Edebiyat Konu Dağılımı ‘nın spesifik özelliklerinden birisi.

AYT Edebiyat Konuları Hakkında

  • Yazar ve eser ilişkileri ile ilgili sorular çok fazla karşımıza çıkıyor. Özellikle edebiyat zamanlarında çıkan içerikler genelde bu yönde. Eser – Konu, Eser – Tür, Yazar – Eser, Yazar – Edebiyat Türü gibi ikili konuları iyi şekilde kavramanız gerekmekte.
  • Edebi dönemler ile ilgili çıkan sorularda genelde sembol isimler kullanılır. O dönemin en öne çıkan isimleri AYT Edebiyat Konuları içinde yer alıyor.
  • Çalışma yaparken AYT Edebiyat Konuları ‘nı özellikle edebi türlerde kronolojik olarak çalışın. Aksi takdirde tüm bildikleriniz birbirine karışacaktır.

YKS Edebiyat Konu Dağılımı ve YKS Edebiyat Konuları hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından şimdi soru dağılımına bakalım.

AYT Edebiyat Soru Dağılımı

KONULAR 2011 2012 2013 2015 2016 2017
TOPLAM 56 56 56 56 56 56
Sözcükte Anlam 2 1 2 3
Cümlede Anlam 3 4 4 3 4 5
Paragrafta Anlam 11 12 11 15 14 12
Eylemsi
Sözcük Türleri 1 1 2
Çekim Ekleri
Karma Dilbilgisi 2 4 5 2 1 3
Yazım Kuralları 1 1 1 1 1
Anlatım Bozuklukları 1 1
Noktalama İşaretleri 1 1 1
Yazınsal Türler (Düzyazı) 8 5 5 2 1
Söz Sanatları 1 1 2 1 2
Tiyatro 1 1
Sözlü Anlatım Türleri 1
Şiir Bilgisi 2 2 3
İslamiyet Öncesi ve Dönemi Türk edebiyatı 1 3 2 1 1
Halk Edebiyatı 1 2 2 3 3
Divan Edebiyatı 4 3 6 5 4 4
Edebiyat Akımları 2 1 1 1 1
Tanzimat Edebiyatı 5 2 3 2 3 1
Servet-İ Fünun Ve Fecr-İ Ati Edebiyatı 2 2 3 4 2 3
Milli Edebiyat 4 1 7 1 1 2
Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı 8 14 7 12 10 11

Müfredat AYT Edebiyat üzerine olsa bile Türkçe soruları da karşımıza çıkmaktadır. Bundaki temel amaç Türkçe ile Edebiyat’ın iç içe bir ders olması. Kısacası sınavda sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersi soruları değil ayrıca Temel Türkçe soruları ile de karşılaşacaksınız. Fakat biz AYT Edebiyat Soru Dağılımı yaparken sadece ikinci kısım ile ilgileneceğiz. Eğer ilk kısım müfredatını istiyorsanız TYT Türkçe Konu Dağılımı ve Soru Dağılımı içeriğini inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim AYT Edebiyat Soru Dağılımı ile ilgili detaylara…

AYT Edebiyat Soruları Hakkında

  • Paragrafta anlam ciddi bir yer kaplıyor. Fakat bu sorular oluşturulurken genelde Edebi Dönemler ile ilgili bilgilerden de faydalanmanız isteniyor.
  • AYT Edebiyat Soruları ‘nda bir diğer önemli husus Divan Edebiyatı’dır. Fark ettiyseniz neredeyse her sene ortalama 5-6 adet soru ile karşımıza çıkıyor. YKS ile birlikte soru sayısı azaldığından dolayı ortalama 3-4 tane diyebiliriz.
  • Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı da sınavın bir diğer ana karakterlerinden. AYT Edebiyat Soruları ‘ndan ziyade geçtiğimiz seneleri incelersek ortalama 10-12 arası geliyor.

YKS Edebiyat Soru Dağılımı ve YKS Edebiyat Soruları hakkında tavsiyelerimizi de verdik. Eğer sizin sormak istediğiniz bir soru var ise AYT Edebiyat Konuları hakkında yorum alanından bize ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Merak ettiğin soruyu sor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir