Alan Yeterlilik Testi Nedir? AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Alan Yeterlilik Testi Nedir? AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Üniversiteye hazırlanan ve kendine iyi bir hedef koyan kişilerin girecekleri sınav hakkında net bilgilere sahip olması oldukça mühimdir. Sizler için alan yeterlilik testi nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aynı zamanda ayt puan hesaplama nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi önemli konuların da üstünde duracağız.

Alan Yeterlilik Testi Ne Anlama Gelir?

Lise hayatınız boyunca öğrendiğiniz ders ve konuları genel başlıkları ile incelemek istediğimizde genelde temel yeterlilik testi ile muhatap olmaktayız. Bu müfredat genellikle tüm öğrencilerin gördüğü konular üzerinden ilerler. Okul hayatınız boyunca özellikle 10. sınıf itibari ile bölüm seçimi yapar ve eşit ağırlık, sayısal, sözel ve yabancı dil üzerine yoğunlaşırsınız. Fakat sınavın ilk safhasında tüm öğrenciler aynı sorular ile karşılaşıyor.

Alan yeterlilik testi, bu seçtiğiniz yoğunluğun ön planda olduğu bir sınavdır. Örneğin sayısal alanını seçtiyseniz matematik ve fen derslerinden ikinci sınavda sorumlusunuz. Türkçe veya sosyal bilimler sınavlarında çözeceğiniz sorular size ekstra puan getirmeyecektir. Fakat belirttiğimiz gibi TYT ‘de tüm derslerden sorumluyken, sadece Alan Yeterlilik Testi’nde sadece kendi alanınızdan sorumlusunuz.

** AYT PUAN HESAPLAMAK İÇİN BU LİNKE TIKLAMANIZ YETERLİDİR **

AYT Bölümler Hangi Derslerden Sorumludur?

Eşit Ağırlık öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı – Matematik olmak üzere iki alanda sorumludur ve bu alanlar aslında diğer dip dalların orta noktasını ifade eder. Genel olarak iktisadi ve idari bilimler fakülteleri eşit ağırlık sonuçlarına göre hareket etmektedir.

Sayısal öğrencileri AYT ne anlama gelir? sorusuna cevap verdiğimiz kısımda ortaya koyulan bilgideki gibi Matematik – Fen Bilimleri testlerinden sorumludur. Tamamen sayısal ve analitik konular üzerine yoğunlaşan bu öğrenciler mühendislik, sağlık bilimleri gibi bölümlere yerleşir.

Sözel öğrencileri ise ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler testlerinden sorumlu olmaktadır. Matematik ve Fen Bilimlerinden muaf olan bu alan öğrencileri araştırmanın ön planda olduğu sözel bilginin daha değerli konumda olduğu bölümlerde yer almaktadır.

Yabancı Dil sınavına girecek olanlar ise TYT dışında sadece belirlenen dillerden sorumludurlar ve bu diller ile ilgili soruları çözerler. Pek çok eşit ağırlık bölümünün yabancı dil kontenjanı bulunurken Rus Dili ve Edebiyatı gibi direkt yabancı dil odaklı bölümler ise sadece bu alandan öğrenci kabul etmektedir.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tek başına sadece ikinci oturum puanınızı hesaplamak sizlere bir artı katmayacaktır. Bunun yerine direkt olarak YKS sonucunuz daha önemli olacaktır. AYT Puan Hesaplama için öncelikle bir Temel Yeterlilik Testi puanı oluşturmanız gerekir. Ardından ikinci oturumdaki sonuçlarınıza göre ayt puan hesaplama işlemi yapılır ve bu değerler toplanarak YKS sınav puanınız elde edilir. Okuldan gelen puan ve standart sapma ile birlikte yerleştirme puanınız oluşur.

Fakat kendinize bir hedef koyacaksanız veya üniversite bölümlerinin taban puanlarını araştırıyorsanız, tavsiyemiz ayt hesaplama ile puan hedefi oluşturmak yerine direkt başarı sıralaması üzerinden hareket etmek olacaktır. Örneğin, 400 puan ile alan bir bölüm ve üniversiteyi istiyorsanız ve bu bölüm ilk 50.000 içindeki öğrencileri alıyorsa hedefiniz 400 puan değil ilk 50.000 olmalıdır.