Aktüerya ve Risk Yönetimi Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

Aktuerya ve Risk Yonetimi Bolumu Taban Puanlari Basari SiralamasiÜniversitelerin İşletme Fakülteleri’nde öğrenimi verilen 4 yıllık lisans programı, TM puan türünden öğrenci kabul etmektedir. Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan Aktüerlik sınavında başarı kazanılarak Aktüerlik mesleğinin icra edilebilmesi için hazırlanan Aktüerya ve Risk Yönetimi dersleri, sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen nitelikli personeller yetiştirmektedir.

ÜniversiteFakülteBölümPuan TürüGenel KontenjanGenel YerleştirmeTaban PuanTavan Puan
KARABÜK ÜNİVERSİTESİİşletme FakültesiAktüerya ve Risk Yönetimi ( İ Ö)EA402227,29262233,83458
KARABÜK ÜNİVERSİTESİİşletme FakültesiAktüerya ve Risk YönetimiEA6037199,73440287,80132

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

Aktüerya ve Risk Yönetimi Nedir?

Sigortacılık ve finans konusuna giren bireylerin yaşamları sırasında karşılaşacakları riskleri tespit eden ve bu riskleri başarılı şekilde yönetilmesi için gerekli finansal ve ekonomik donanıma sahip Aktüerler yetiştirilmesine olanak tanıyan Aktüerya ve Risk Yönetimi, teorik ve uygulamalı bir bilim dalıdır. Yerel ve küresel ekonomik gelişmelerle yakından ilgilenen Aktüerya ve Risk Yönetimi bilimi, çağa adapte olmakta zorlanmayan başarılı Aktüerler yetiştirmeyi başarmaktadır.

  Ortopedik Protez ve Ortez (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Aktüerya ve Risk Yönetimi Hakkında Bilgi

Tüm Dünya’da büyük öneme sahip olan bölüm, ülkemizde de önem kazanmaya her geçen gün devam etmektedir. Artan önemi ile Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü taban puanı 226.200 puandan daha fazla yükseleceği açıktır. Son tercihlerde Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü başarı sıralaması 413.213 arasında seyrettiği görülmektedir.

Aktüerya ve Risk Yönetimi İş İmkanları (Ne İş Yapar?)

Her geçen gün ülkemizde sigortacılık anlayışını gelişmesi, uluslararası arenada boy gösteren işletmelerin farklı risklerle yüzleşmesi ve bankacılık sisteminin gittikçe güçlenmesi Aktüerya ve Risk Yönetimi geleceği için olumlu düşünülmesine yol açmaktadır. 62 kişi olarak belirlenen Aktüerya ve Risk Yönetimi kontenjan sayısının ilerleyen dönemlerde artırılabileceği düşünülse de Aktüer olmak isteyen adayların en son yapılan tercih durumu göz önüne alması gerekmektedir. Günümüz koşullarında 4 yıllık Aktüerya ve Risk Yönetimi lisans mezunları;

  • Sigorta ve finans kuruluşlarında,
  • C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Genel Müdürlüklerde,
  • Devlet Planlama Teşkilatı’nda,
  • Bankalarda

Kendilerine uygun pozisyonda iş bulabilmektedirler.

İçindekiler

  Bankacılık ve Finans Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)