Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Bölümü Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

Adli Bilisim Muhendisligi MTOK Bolumu Taban Puanlari Basari SiralamasiGelişen teknoloji ile birlikte değişen hayat koşulları beraberinde Mühendislik Bilimlerinde gelişim yaşanmasına neden olmakta ve ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak adına yeni Mühendislik bölümleri üniversitelerde yerini almaktadır. Yaygınlaşan internet kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan riskleri minimize etmek adına üniversitelerde Adli Bilişim Mühendisliği faaliyete geçmiştir. Son yüzyılda sıkça duyduğumuz siber suçlarla mücadele konusunda ilgili Adli Bilişim Mühendisliği okuyanlara büyük iş düşmektedir.

ÜniversiteProgram AdıPuan TürüŞehirTaban PuanıBaşarı Sırası
FIRAT ÜNİVERSİTESİAdli Bilişim MühendisliğiMFELAZIĞ284,09120164,259
FIRAT ÜNİVERSİTESİAdli Bilişim Mühendisliği (İkinci Öğretim)MFELAZIĞ268,91029189,924
FIRAT ÜNİVERSİTESİAdli Bilişim Mühendisliği(M.T.O.K.)MFELAZIĞ248,75346231,274

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Nedir?

Teknolojik gelişmeler nedeniyle hayatımız büyük ölçüde kolaylaşmış olsa da yaşanan gelişmeler farklı suç unsurlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle kamu kurumları ve bankalarda yaşanan yetkisiz giriş gerçekleştiren kişilerin veya hacker adı ile anılan internet korsanlarının faaliyetlerini engellemek ve bu faaliyetleri gerçekleştiren kişileri tespit ederek adalete teslim edilmelerini sağlamak Adli Bilişim Mühendisliği görev tanımları arasına girmektedir.

  Raylı Sistemler Yol Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Hakkında Bilgi

Üniversitelerde verilen Adli Bilişim Mühendisliği dersleri içerik olarak müspet bilimler ve tarihle birlikte ağırlıklı olarak bilişim, bilgi güvenliği, bilgisayar ağları, veri tabanı, işletim sistemleri, yazılım ve internet kullanımı ağırlıklıdır. Teorik ve uygulamalı olarak eğitim verilen Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Bölümü tabana puanı MF puan türüne göre 248.753 olarak gerçekleşmiştir. Sıralama olarak ise Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Bölümü başarı sıralaması 231.724’ kadar olan öğrenciler tarafından tercih edilmiştir.

Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) İş İmkanları (Ne İş Yapar?)

13 kişi olarak belirlenen Adli Bilişim Mühendisliği (MTOK) Bölümü kontenjan sayısı ve bölüm mezunlarına duyulan ihtiyaç göz önüne alındığında, iş olanakları açısından şanslı bir bölüm seçildiği düşünülebilir. Bölüm mezunları kamu ve özel sektörde kendilerine kapılarını açan pek çok kurumda çalışabilmektedir.

  • Bakanlıklar,
  • Kamu Kurumları,
  • Emniyet Genel Müdürlüğü
  • Jandarma Genel Komutanlığı,
  • Adli Tıp Kurumları,
  • Akademisyen olarak üniversiteler,
  • Bankalar ve diğer özel sektör temsilcileri

İlgili bölüm mezunlarına iş olanağı tanımaktadır.

İçindekiler

  Türkoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)