Adli Bilimler Bölümü Taban Puanları – Başarı Sıralaması

Adli Bilimler Bolumu Taban Puanlari Basari SiralamasiAdli vakalarda kalitenin artırılmasına yönelik nitelikli personellerin yetiştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren lisans bölümü kapsamında öğrencilere delil toplama, topladığı deliller kapsamında analiz yapabilme ve bir suçun aydınlatılmasına yönelik verilerin elde edilebilmesi becerisinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Adli Bilimler dersleri tarih, müspet bilimler, ceza hukuku, İngilizce, laboratuvar ve kriminal bilimini içermektedir. Staj da zorunlu olan bölümü bitiren adaylar, adli vakalar ile uğraşan birimlerin ihtiyaçlarını karşılayacak tüm niteliklere sahip birer mezun haline dönüşmektedir.

 

ÜNİVERSİTE TERCİH ROBOTUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Üniversite Program Adı Puan Türü Şehir Taban Puanı Başarı Sırası
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ Adli Bilimler (Tam Burslu) MF İSTANBUL 384,30929 59,706
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ Adli Bilimler (%75 Burslu) MF İSTANBUL 291,75413 159,677
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ Adli Bilimler (%50 Burslu) MF İSTANBUL 228,72271 296,268
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ Adli Bilimler (Ücretli) MF İSTANBUL

Adli Bilimler Nedir?

Yürütülen adli soruşturmalar sırasında fiziki delillerin elde edilmesi, elde edilen fiziki delillerin incelenerek değerlendirmesi sonucu suçun aydınlatılması ve suçlunun tespit edilmesi işlemleri Adli Bilimler ne iş yapar sorusuna yanıt olarak verilebilir. Adli Bilimler tarafından gerçekleştirilen faaliyetler saha ve laboratuvar çalışmalarından oluşmaktadır.

Adli Bilimler Hakkında Bilgi

Vakıf üniversiteleri bünyesinde burslu ve ücretli seçeneklerle Adli Bilimler Bölümü’ne öğrenci alımı yapılmaktadır. İlgili bölüm için yayınlanan ÖSYM sonuçlarına göre Adli Bilimler Bölümü başarı sıralaması 59.706 ila 296.268 arasında olan adaylardan başvuru kabul etmektedir. MF puan türüne göre alım yapılan Adli Bilimler Bölümü taban puanı 217.459 olarak gerçekleşmiş olup, 384.309 puana sahip adaylardan bölümü tercih edenler bulunmaktadır.

Adli Bilimler İş İmkanları (Ne İş Yapar?)

Adli Bilimler mezunları, iş olanakları bakımından oldukça şanslıdırlar. Adli Bilimler Bölümü kontenjan sayılarının 60 olarak sınırlandırılması, mezunlar için büyük bir şans olarak düşünülmektedir. Bölüm bitirildikten sonra mezunlar;

  • Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu bünyesinde,
  • Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlıkları bünyesinde,
  • Akademisyen olarak üniversiteler bünyesinde,
  • TÜBİTAK bünyesinde,
  • Sağlık Bakanlığı bünyesinde,
  • Kriminal Laboratuvarları’nda kullanılmak üzere ekip ve ekipman üreten özel şirketlerde,
  • Eksper olarak sigorta şirketlerinde

Çalışabilmektedirler.

Merak ettiğin soruyu sor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir