2021 TYT Konuları

Her sene belli dönemlerde üniversite sınavı heyecanı başlar. Özellikle de adaylar YKS’de çıkacak konuları ayrıntılı bir şekilde öğrenmeye çalışır. Çıkacak konuları bilmek hem adaya avantaj sağlar hem de zamandan kazandırır. Bu noktada müfredat tahmin edilebilse de bazı değişiklikler bilindiği takdirde çalışma daha verimli olacaktır.

İnternet üzerinde YKS konuları hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza farklı farklı kaynaklar çıkacaktır. Güvenebileceğiniz kaynaklar olmakla beraber bazı kaynaklar güncel olmayacağı için sizi yanıltabilir. Bu sebeple şayet doğru bilgiye hızlıca ulaşmak istiyorsanız mobil uygulamamız olan Öğrenci Kozu uygulamasını Google Play Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

2021 TYT Konuları

Her ne kadar ufak değişiklikler olsa da bilmekte avantaj olduğuna inanıyoruz. Öncelikle  Türkçe konularından başlayalım.

TYT Türkçe Konuları

Türkçe, YKS’nin en önemli kısmını kapsar. TYT ve AYT’de her zamanki gibi cümlede ve paragrafta anlam soruları sıkça karşımıza çıkacak. Bunun yanında sözcükte anlam, ekler ve kelime bilgisi üzerine de sorular ile mücadele edeceğiz. Yazım kuralları ve ses bilgisi gibi konular da yine 2021 TYT Türkçe konuları arasında bulunuyor. Bunun yanında AYT için de edebi dönem özelliklerini ve sanatçıları bilmekte fayda var. 2021 TYT konularında geçen senelere göre pek bir fark görünmüyor.

TYT Matematik Konuları

Eşit ağırlık veya sayısal öğrencisiyseniz mutlaka Matematik çözmek zorundasınız. Sayı kümelerinden rasyonel sayılara, denklemlerden problemlere kadar yine bizi zengin bir içerik bekliyor. Özellikle de problemler TYT’nin büyük bir kısmını, AYT’nin ise küçük bir kısmını oluşturduğu için oldukça önemli. İşn analitik kısmının yanı sıra geometride de aşina olduğumuz konulardan sorumlu olacağız. Özellikle belirleyici bir rolü olan Matematik sorularını sözelciler dışında her alanın çözmesi avantajına olacaktır.

TYT Sosyal Ders Konuları

Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri bir de sosyal ders soruları çözmek zorunda. Bu noktada pek fazla değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Hem TYT için hem de AYT için eklenen sosyal konuları hemen hemen aynı. Özellikle felsefe soruları çoğunlukla okuduğunu anlamaya dayalı. Bu sebeple paragraf çözme yeteneğinizi gelştirerek sosyalde önemli oranda nete sahip olabilirsiniz. Bunun yanında temel bilgiler de sizin net sayınızı arttırmanızda avantaj sağlayacaktır. Ayrıca sosyal konuları bir miktar daha mantık yürütme üzerine olduğu için tam yapma şansınız daha yüksektir. Bu da size önemli bir avantaj olarak dönecektir.

TYT Sayısal Ders Konuları

Sayısal öğrencileri için matematik tek başına yeterli değildir. Bu sebeple fen derslerini de yapmak gerekiyor. Aksi takdirde sayısal puanınız epey düşük olacaktır. Öncelikle fizik dersi konu dağılımı önceki senelerden alışık olduğumuz şekilde. Basit hesaplamalara dayanan işlemler ve problemler içeriyor. Bunun yanında konu sayısında bir değişiklik yok. Aynı şekilde kimya dersinde de ufak problemlerin yanı sıra geniş bir mantık ve bilgi ağı bulunuyor. Yani biraz çalışma ile fen derslerini kolayca yapabilirsiniz. Biyoloji ise diğerlerine nazaran daha az hesaplama içeriyor. Bu da daha çok bilginizle temellendirilmş anlama yeteneğinize kalıyor.

TYT hazırlanma konusunda konu dağılımını bilmenin önemi büyüktür. Dilerseniz web sitemizi ziyaret ederek dilerseniz de mobil uygulamamız olan Öğrenci Kozu – YKS uygulamasını indirerek sınava daha avantajlı bir hazırlanma süreci geçirebilirsiniz. Bunun yanında size ücretsiz bir şekilde sınava nasıl hazırlanacağınızdan bahsettiğimiz yazılar ile motivasyonunuzu arttırabilir, çalışma disiplininizi düzenleyebilirsiniz. TYT’den çıkacak en temel sonuç ise yorumlama ve okuma yeteneği. Bu sebeple hangi alandan sınava girecek olursanız olun bol bol kitap okumanız gerekiyor.